Press "Enter" to skip to content

Dobra organizacja pracy podstawą freelancingu.

Praca freelancera-programisty, kojarzy się powszechnie z niczym nie skrępowaną wolnością – nienormowanymi godzinami pracy, samodzielnym wyborem klientów dla jakich się programuje oraz braku szefa, któremu musimy raportować o aktualnym stanie naszych projektów. Jest to tylko jedna strona medalu. Musimy pamiętać, że freelancing to jednak forma pracy i w niej to my sami jesteśmy swoim szefem. Pracując na własny rachunek sami musimy zająć się wszystkimi aspektami naszej działalności, znajdując klientów, prowadząc z nimi rozmowy na temat wspólnych projektów i znaleźć w tym wszystkim jeszcze czas na programowanie.

Paradoksalnie więc, pracując jako „wolny strzelec”, musimy starać się by nasz dzień pracy, jak najbardziej przypominał pracę na etacie. Wyrabiając w sobie rutynę pracy oraz przygotowując odpowiednie warunki do programowania, z pewnością nie zawalimy się zbyt dużą ilością pracy oraz dotrzymamy obowiązujących terminów.

Ważnym elementem pracy z domu jest wyraźne rozgraniczenie czasu jaki poświęcamy wykonywaniu obowiązków zawodowych oraz czasu prywatnego. Nie wychodząc do biura i nie mając nad sobą osoby, która by nas motywowała do skupienia się na pracy, bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad swoimi projektami. Warto ustalić sobie sztywne godziny pracy. Nie przerywajmy swojego programowania, sprzątaniem mieszkania, gotowaniem obiadu i innymi obowiązkami domowymi. Zawsze możemy to zrobić po skończonej pracy.

To samo się tyczy relacji z innymi domownikami, muszą oni mieć świadomość tego, że pomimo tego, że przebywamy w domu, nie jesteśmy do ich całkowitej dyspozycji i musimy skupić się na projektach, które aktualnie realizujemy. Przeplatania czasu pracy z czasem prywatnym fatalnie wpływa także na nasze samopoczucie. W konsekwencji takiego, postępowanie, zawsze jesteśmy w pracy i nie wypoczywamy, wypalając się zawodowo.

Choć pracujemy z domu, musimy uzmysłowić sobie, że równocześnie jest on też naszym biurem. Tak samo jak przygotowujemy się do wyjścia do biura, powinniśmy podchodzić do pracy w domu. Nie pracujmy w piżamie lecz załóżmy na siebie codzienne ubranie. Zorganizujmy sobie również wygodne stanowisko pracy. Posiadając określoną przestrzeni, która będzie kojarzyła się nam z pracą, łatwiej będzie nam się zmobilizować do działania. Staraj unikać pracy w łóżku, czy przy stole w jadalni. Po pierwsze, może to negatywnie pływać na skupienie się na programowaniu oraz w czasie wolnym nasuwać niepotrzebne skojarzenia z pracą.

W przypadku, gdy w ciągu dnia poza nami w domu przebywają też inne osoby, warto zaadaptować sobie przestrzeń, w której będziemy mogli odciąć się od innych domowników. Jeśli nasze mieszkanie nie gwarantuje nam warunków pozwalających na spokojne programowanie, warto pomyśleć o przeniesieniu swojej działalności do przestrzeni coworkingowej.

Dobra organizacja pracy jest kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie. Odpowiednio zarządzając swoim czasem podniesiemy efektywność swojej pracy, dzięki czemu podniesiemy wartość własnej marki, co w konsekwencji przełoży się na większe zaufanie klientów i umocnienie naszej pozycji na rynku.

Źródło: TeamQuest – Oferty pracy IT