Press "Enter" to skip to content

Funkcjonalne i niezawodne drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne, mogą wtopić się w wystrój mieszkania i być prawie niewidoczne, ale mogą stać się również ciekawym i modnym akcentem wykończeniowym w mieszkaniu. Jednak, aby drzwi idealnie współgrały z wnętrzem należy pamiętać nie tylko o idealnym dobraniu ich do pomieszczenia, w którym mają się znaleźć, ale też zadbać o ich odpowiednie wykończenie.

Jak wybrać drzwi wewnętrzne

Wybierając drzwi wewnętrzne należy zacząć od zadania sobie pytania, w którą stronę mają się otwierać, oraz przemyślenia czy powinny się otwierać na zewnątrz, a może do wewnątrz? W odpowiedzi na to pytanie pomoże nam analiza wnętrza, w którym mają się znaleźć. Czy w ich pobliżu będą stały duże meble, które uniemożliwiają ich swobodne otwieranie się, umiejscowienie włączników światła oraz tego jak duże jest dane pomieszczenie.

  • Drzwi wewnętrzne otwierane do siebie sprawdzą się najlepiej w przypadku małych pomieszczeń mieszkalnych, w których otwarte skrzydło zajmowałoby dodatkowe miejsce.
  • W łazienkach najlepiej sprawdzą się drzwi wewnętrzne z wentylacją, która jest niezbędna w pomieszczeniach pozbawionych okien.
  • W salonach natomiast, egzamin zdają drzwi wewnętrzne dźwiękoszczelne, które poprawiają komfort odpoczynku, po ciężkim dniu spędzonym w pracy.

Gdy wybierzemy już system otwierania drzwi, warto skupić się na ich wyglądzie. Bardzo często kolor drzwi wewnętrznych dobierany jest do koloru parkietu lub listw przypodłogowych. Częstym zabiegiem stylistycznym jest również dobieranie drzwi do koloru okien, zwłaszcza gdy są one wykonane z drewna.

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wachlarz produktów zaczynając od najczęściej wybieranych drzwi wewnętrznych uchylnych, po drzwi przesuwane i harmonijkowe, które zajmują o wiele mniej miejsca, niż klasyczne drzwi. W bardzo dużych powierzchniach egzamin zdają drzwi dwuczęściowe.

Jeśli pomieszczenie, które oddzielają drzwi jest ciemne i chcemy dodać mu odrobinę jasności warto zdecydować się na przeszklone drzwi. Natomiast kameralne wnętrza takie jak gabinety czy sypialnie, współgrają świetnie z modelem pełnym drzwi wewnętrznych.

Ościeżnice

Nawet najmodniejsze i najpiękniejsze drzwi wewnętrzne, nie będą prezentowały się dobrze, gdy zapomnimy o ich odpowiednim wykończeniu. Ościeżnicę, zwana potocznie futryną, kupuje się przeważnie ze skrzydłem. Na rynku dostępne są ościeżnice stałe lub regulowane. Czym różnią się między sobą?

  • Ościeżnica regulowana jest idealnym rozwiązaniem w przypadku ścian o niestandardowej grubości spotykanych w starym budownictwie. Ościeżnice regulowane obejmują ścianę po obu stronach, dając przy tym elegancki efekt wykończenia ściany.
  • Ościeżnice stałe – mają szerokość dopasowaną do standardowej szerokości murów. Nie są wyposażone w opaski maskujące, dlatego przy montażu należy zaopatrzyć się w dodatkowe drewniane listwy ozdobne, aby przykryć wszystkie miejsca łączenia i drobne niedoskonałości powstałe przy montażu.

Listwy dekoracyjne powinny być dobrane nie tylko do koloru drzwi, ale dopełniać wnętrza całego mieszkania. Jasne listwy wykończeniowe do drzwi pasują idealnie zarówno do małych, jak i przestronnych pomieszczeń, natomiast ciemne i masywne listwy wykończeniowe będą idealnym wykończeniem do dużych salonów, urządzonych w klasycznym stylu.

Wykończenie drzwi wewnętrznych

Zewnętrzna część skrzydła drzwi wewnętrznych jest zazwyczaj pokryta cienkimi płytami pilśniowymi MDF lub HDF. W płytach MDF będących warstwą wykończeniową często spotykanym zabiegiem jest tłoczenie wzorów.

Płyty lakieruje się, maluje lub powleka sztucznymi albo naturalnymi okleinami. Najtańszą, a co za tym idzie najbardziej wrażliwą na wilgoć i uszkodzenia sztuczną okleiną jest dekor. Najbardziej odporną zaś twarda okleina CPL. Jest to wielowarstwowy laminat zespolony klejami żywicznymi i pokryty dodatkowo warstwą lakieru odpornego na ścieranie.

Droższe drzwi wewnętrzne i futryny są okleinowane fornirami drewnianymi.

Jeżeli wypełnieniem drzwi wewnętrznych ma być szkło, ze względów bezpieczeństwa, najlepiej zdecydować się na szkło laminowane lub hartowane. Zamiast szkła można wybrać lustro.

Tańszym wyborem są drzwi z surowego, klejonego drewna sosnowego, przeznaczone do samodzielnego malowania lub lakierowania. Można je kupić od ręki w większości składów budowlanych i wykończyć zgodnie ze swoimi upodobaniami.

Źródło: Euro&House – Sklep z panelami podłogowymi