Press "Enter" to skip to content

Łatwy transport studni wodomierzowych dzięki niskiej wadze produktu.

Studzienki wodomierzowe wykonane z polietylenu to produkty, które są bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnie stosowanych studni tworzonych z betonowych kręgów. Główną zaletą studzienek PE jest ich niska waga, która znacząco usprawnia ich transport oraz instalację. Wykorzystywane w przeszłości studnie betonowe wymagały angażowania do ich transportu specjalistycznego, ciężkiego sprzętu. Ze względu na swoją masę, trudno było je załadowywać, przewozić oraz rozładowywać, bez obawy o uszkodzenie betonowych elementów. Ich transport wymagał współpracy kilku osób, a sam montaż był procesem długotrwałym. Wdrożenie do użytku studzienek polietylenowych wyeliminowało wszystkie powyższe problemy.

Dzięki doskonałym parametrom wytrzymałościowym polietylenu, do uzyskania studzienki PE o jednakowej wielkości i wytrzymałości, co studnie betonowe, potrzeba dużo mniejszej ilości materiału. Cieńsze ścianki studzienki polietylenowej sprawiają, że jest ona produktem dużo lżejszym od betonowych kręgów, a więc łatwiejszym w transporcie i montażu. Studzienki PE są produktami na tyle lekkimi, że jedna osoba bez większego problemu powinna poradzić sobie z jej załadunkiem oraz instalacją, co eliminuje również potrzebę angażowania specjalnego sprzętu transportowego. Niska waga studzienek ułatwia ich montaż w miejscach trudnodostępnych, gdzie instalacja studzienki tradycyjnej byłaby niezwykle utrudniona.

Niska waga to jednak nie jedyna zaleta studzienek polietylenowych. Dzięki zastosowaniu technologii formowania rotacyjnego i użyciu odpowiednich surowców możliwe jest wytworzenie monolitycznych studzienek posiadających bardzo dobrą szczelność. Zastosowanie takiej metody produkcji niweluje ryzyko rozszczelnienia się studni i zatrucia wód gruntowych. Polietylen jest także materiałem odpornym na korozję i wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne.

Wytrzymałości tej towarzyszy jednak duża elastyczność ścianek studzienki, dzięki czemu potrafi się ona dostosować swoim kształtem do naprężeń gruntu, powstałych na przykład na skutek zamarzania ziemi, czy odbywających się w okolicy prac ziemnych. Co ważne studzienki PE dają się łatwo dopasowywać do indywidualnych potrzeb każdej instalacji kanalizacyjnej. Dzięki systemowej budowie studzienki, inwestor jest w stanie samemu wyznaczyć miejsca jej zasilenia i odpływu.

Tym co jeszcze wyróżnia studzienki polietylenowe na tle studzienek z innych materiałów jest ich długowieczność. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów szacuje się, że studzienki PE uzyskują trwałość przewyższającą 50-letni czas użytkowania. Studzienki kanalizacyjne z tworzyw sztucznych nie tylko sprawdzają się jako rozwiązania dedykowane instalacjom sanitarnym i deszczowym. Znajdują one także zastosowanie w tworzeniu infrastruktury przepompowni ścieków opartych.

Źródło: Elplast – Studzienki drenarskie