Press "Enter" to skip to content

5 najczęstszych pytań o suchość pochwy

Suchość pochwy to przypadłość, która dotyka wielu kobiet, lecz ciągle nie mówi się o niej wystarczająco dużo. Problem niedostatecznego nawilżenia dotyczy strefy intymnej stąd tak mała świadomość przyczyn i sposobów leczenia tego schorzenia. Oto kilka najbardziej popularnych wątpliwości dotyczących suchości pochwy.

  1. Czy suchość pochwy dotyka tylko kobiet starszych?

Zmniejszenie nawilżenia pochwy to jedna z naturalnych reakcji organizmu zachodząca ze względu na starzenie. Nie wszystkie kobiety po okresie przekwitania zmagają się z suchością pochwy, jednak w późniejszym wieku tego rodzaju przypadłość występuje najczęściej. Wszystko ze względu na okres menopauzy, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych spowodowanych zastopowaniem pracy jajników. Mniejszy poziom estrogenu powoduje zmiany w funkcjonowaniu ścianek pochwy, co może prowadzić do nadmiernego wysuszenia tej okolicy.

Suchość pochwy nie jest jednak przypadłością wyłącznie kobiet po menopauzie. Mogą zmagać się z nią nawet kobiety dwudziestoletnie oraz trzydziestoletnie i nie ma w tym nic dziwnego. Suchość pochwy może mieć wiele przyczyn, dlatego pojawia w każdym wieku.

  1. Jakie są przyczyny suchości pochwy?

Suchość może być spowodowana naturalnymi wahaniami hormonów następujących w cyklu miesiączkowym i najczęściej pojawia się na kilka dni przed okresem. Spadek estrogenu jest także normalną reakcją organizmu w okresie ciąży. W I trymestrze u niektórych kobiet może pojawiać się dyskomfort spowodowanym zbyt małą ilością śluzu, ale zazwyczaj znika w dalszym etapach ciąży. Często jednak powraca po porodzie oraz w okresie karmienia piersią.

Oprócz naturalnych zmian w organizmie suchość pochwy może być również spowodowana czynnikami zewnętrznymi tj. styczność stref intymnych z podrażniającymi środkami np. płynem do higieny intymnej, żelem pod prysznic, a nawet proszkiem do prania. Niektóre leki również mogą skutkować utratą odpowiedniego nawilżenia. Suchość pochwy to także objaw infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, dlatego, jeśli odczuwasz mocny dyskomfort, swędzenie lub ból warto udać się do ginekologa.

  1. Czy suchość pochwy jest odczuwalna tylko podczas stosunku?

Choć małe nawilżenie może być dużą przeszkodą podczas penetracji, objawy suchości pochwy mogą być odczuwalne nie tylko w trakcie intymnych chwil. Uczucie nadmiernego wysuszenia może towarzyszyć kobiecie przez cały dzień, a chodzenie powodować dyskomfort, a nawet ból. Popularnymi odczuciami jest także swędzenie oraz pieczenie spowodowane małą ilością śluzu. Suchość pochwy może być objawem choroby, a także odwrotnie – może skutkować łatwiejszym zapadaniem na infekcje intymne, dlatego warto szybko sięgnąć po pomoc.

  1. Czym nawilżyć pochwę?

Na suchość pochwy mogą pomóc dwa rodzaje środków: preparaty doraźne, które charakteryzują się szybkim działaniem oraz terapia hormonalna polegająca na regularnym zażywaniu przepisanych przez ginekologa leków z estrogenem. Czym nawilżyć pochwę, jeśli chcemy szybkiego efektu?

W trakcie stosunku najlepiej skorzystać z lubrykantów. Wśród tego rodzajów środków nawilżających można wyróżnić preparaty na bazie wody, silikonu oraz oleju. W przypadku suchości pochwy najlepszym wyborem będzie lubrykant na bazie wody, który nie podrażni delikatnych ścianek. Globulki dopochwowe na suchość pochwy bez recepty również mają działanie doraźne, dlatego mogą w prosty sposób zniwelować objawy tj. swędzenie, pieczenie i dyskomfort podczas chodzenia. Zawarte w nich substancje sprzyjają także regeneracji nabłonka pochwy.

  1. Co stosować na suchość pochwy w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, czy podczas ciąży może bezpiecznie stosować środki na suchość pochwy. Większość globulek i innych preparatów mających pomóc w zwalczaniu objawów niedostatecznego nawilżenia działa jedynie miejscowo, ale przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, a także czytać uważnie ulotki informacyjne. W przypadku suchości pochwy warto jednak skorzystać z dostępnych środków. Ignorowanie problemu może spowodować nieprzyjemne konsekwencje tj. otarcia oraz infekcje.