Press "Enter" to skip to content

ABC doboru rynien

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kupno rynien nie ogranicza się tylko do wyboru materiału, z którego są one wykonane, oraz ich koloru. Bardzo duże znaczenie ma dobranie optymalnego ich przekroju, który określa wydajność systemu. W przypadku, gdy będzie on za mały, spływająca woda może zalać ściany, z kolei za duży wygeneruje niepotrzebne koszty przy jego zakupie. 

Przekrój rynien powinien być dobrany do wielkości dachu. Aby dowiedzieć się, ile wynosi ta wartość, należy policzyć jego efektywną powierzchnię – EPD. Trzeba mieć świadomość, że należy zastosować taki sam wzór obliczeniowy, bez względu, czy jest to budynek przemysłowy, dom jednorodzinny, garaż czy altana.

Powierzchnia odnawialna

lokalizacja rury spustowej

Dobór rynien w przypadku skomplikowanego dachu

W przypadku, gdy dach jest bardziej skomplikowany, najlepiej skorzystać z pomocy sprzedawcy rynien lub samego wykonawcy, który będzie zajmował się ich montażem. Wtedy zyskuje się pewność, że poza właściwym doborem wielkości rynien, oszacowana zostanie odpowiednia ilość łączników, odpływów, zaślepek, haków oraz kształtek do rur spustowych.

Akcesoria, które są warte uwagi

Należy mieć świadomość, że aby rynny przez wiele lat bezpiecznie i skutecznie odprowadzały wodę z dachu, trzeba o nie dbać. Konieczne jest regularne oczyszczanie rynien oraz rur spustowych z gałęzi, liści lub piachu. Zanieczyszczenia tego rodzaju mogą bardzo utrudniać efektywne odprowadzanie wody. Dobrym rozwiązaniem będzie także zamontowanie płotków przeciwśniegowych, by zimą śnieg osuwający się z dachu nie uszkadzał rynien.

Rynny stalowe czy rynny PVC?

Rynny stalowe czy rynny PVC? Takie pytanie zadaje sobie każda osoba, która zmaga się z budową domu. Systemy różnią się – przede wszystkim – ceną. Co prawda nie są one wygórowane, jednak inwestorzy częściej stawiają na rynny PVC, ze względu na bardziej atrakcyjną cenę.

Stal z samej definicji jest bardzo wytrzymałym materiałem. Producenci wzmacniają ją dodatkowo przez dodanie ochronnych warstw. Niektóre systemy posiadają nawet cztery powłoki gwarantujące – nie tylko – najwyższą jakość, ale również niezawodność produktu.

Tworzywo sztuczne, które bardzo często wykorzystywane jest do produkcji rynien PVC, jest wytrzymałym materiałem, a właściwie zamontowany system pozwoli również na uzyskanie stabilnej konstrukcji. Taki system rynnowy jest w 100 % odporny na korozję, jedyne czego wymaga to oczywiście okresowego czyszczenia w celu utrzymania odpowiedniej drożności.

Źródło: Plastmo.pl – Rynny dachowe , systemy rynnowe.