Press "Enter" to skip to content

Aktualizacja androida na tablecie – poradnik

Aktualizacja tabletu z androidem

Aktualizacja tabletu z androidem wydaje się całkiem prosta i większość geeków nie miałaby zapewne najmniejszego problemu z wykonaniem tej czynności. Często jednak okazuje się, że producenci zastawiają pewne zasadzki na użytkowników tych urządzeń, o których mało kto wie. Dlatego też dobrze skorzystać z poniższego poradnika, aby uniknąć pewnych problemów, jakie mogą wyniknąć w przypadku nieostrożnego aktualizowania Androida (niekiedy aktualizacje przez oprogramowanie producenta może usuwać dane i wybrane programy, dlatego warto czytać instrukcje wyświetlane na ekranie).

Pierwszym krokiem przy aktualizacji Androida jest sprawdzenie w ,,Ustawieniach’’, z jakiej wersji oprogramowania do tej pory korzystaliśmy. Aby tego dokonać należy przesunąć palcem do działu ,,System’’, a tam wybrać panel z napisem: ,,Informacje o tablecie’’; na samym szczycie znajdzie się informacja odnośnie oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu. W przypadku wersji starszej niż 4, aktualizacja może okazać się niemożliwa (nie ma wsparcia w aktualizacji dla starszych urządzeń).

Następnym krokiem będzie zabezpieczenie danych, jakie posiadamy na dysku, czy w pamięci tableta. Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w której tracimy wszystkie nasze zdjęcia, dokumenty i pliki muzyczne, warto już wcześniej zrobić ich kopię i umieścić na urządzeniu, które posłuży jako schowek tymczasowy, dopóki nie dokonamy aktualizacji systemu. Możemy także po prostu sporządzić kopię zapasową na tablecie – aby to zrobić, należy wejść w ,,Ustawienia’’, następnie kliknąć w panel ,,Kopia zapasowa i resetowanie’’ i wybrać funkcję ,,Utwórz kopię zapasową moich danych’’. To powinno skutecznie ochronić cię przed utratą danych osobowych przechowywanych na wybranym urządzeniu – bezpieczniejszą opcją będzie jednak przerzucenie ich na drugie urządzenie.

Jeśli twoje dane są już zabezpieczone, możesz przystąpić do zaktualizowania oprogramowania. Wystarczy wejść ponownie do działu ,,Informacje o tablecie’’, następnie ,,Centrum aktualizacji’’, gdzie znajdziesz funkcję ,,Aktualizacji oprogramowania’’. Teraz wystarczy tylko poczekać, aż nowa wersja systemu zostanie pobrana i zaaplikowana, przy czym od razu możesz zaznaczyć opcję automatycznego pobierania dalszych wersji; jeśli będzie ona gotowa, dostaniesz stosowne powiadomienie od Google. Oczywiście wszystkie te czynności są możliwe do wykonania w domu wyłącznie uwzględniwszy zalecenia, jakie pojawiają się na ekranie bądź są wystosowane przez producenta w instrukcji obsługi. W innym przypadku aktualizacja Androida może wywołać niepożądane efekty, których lepiej uniknąć.

Warto pamiętać, że urządzenie w trakcie aktualizacji musi być podłączone do sieci (to konieczne, by tablet wykrył odpowiednią wersję oprogramowania, którą chcemy zaktualizować), a także by było naładowane, dlatego też najlepiej podłączyć je do zasilania. To gwarantuje pełen sukces przy wykonywaniu tej operacji.

Aktualizacji można dokonać na wiele sposobów – inną metodą jest zainstalowanie flash romu wprost od producenta, który wykona za nas całą pracę. Jest to zwykle metoda dostępna na smartfony, ale od niedawna zaczęła też funkcjonować przy aktualizowaniu systemu dowolnych tabletów. W przypadku starszej wersji tableta niekiedy staje się niemożliwe nawet ręczne aktualizowanie systemu; konieczne może okazać się podłączenie urządzenia do komputera i dopiero na tym urządzeniu dokonanie niezbędnej aktualizacji. Dlatego podstawą jest wiedza na temat danych technicznych i parametrów wybranego urządzenia – wszystko inne to kwestia paru prostych kroków, których każdy może się nauczyć.

Źródło: AllView – Telefony komórkowe