Press "Enter" to skip to content

Białko ziemniaczane w paszach dla trzody chlewnej

Odpowiednia kompozycja składników odżywczych w paszach dla trzody chlewnej ma bardzo duże znaczenie. Przekłada się to m.in. na jakość stada, jego zdrowie, a także na prawidłowy rozwój zwierząt. Jednym ze składników pasz dostępnych na rynku jest białko ziemniaczane. Czym ono się charakteryzuje i czy warto uwzględnić je w diecie trzody chlewnej? Zapraszamy do lektury.

Białko ziemniaczane – charakterystyka

Żywienie świń to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego należy dobrze poznać charakterystykę poszczególnych substancji odżywczych zawartych w paszach oraz w naturalnym pożywieniu. W przypadku białka ziemniaczanego, posiada ono bardzo korzystny skład. Przede wszystkim jest bogate w aminokwasy, w tym ważne aminokwasy egzogenne. Ich zawartość w białku ziemniaczanym jest znacznie wyższa, niż w przypadku tradycyjnej śruty sojowej wykorzystywanej w paszach. Białko ziemniaczane posiada wysoką strawność, nawet do 90%, co jest jego kolejnym atutem. Ponadto w produktach paszowych może znajdować się skrobia, która nie została całkowicie wypłukana w procesie technologicznym. Z drugiej strony białko nie zawiera dużej ilości związków antyżywieniowych, ponieważ solanina z ziemniaków jest izolowana w procesie produkcyjnym. Produkt jest także ubogi we włókno.

Białko ziemniaczane w postaci koncentratu zawartego w paszy

Dobrym wyborem będzie skorzystanie z koncentratu białka ziemniaczanego, który zawarty jest w paszy. Cechuje się on dużą zawartością białka oraz małą zawartością skrobi. Jest to zdecydowanie lepszy wybór, niż stosowanie świeżych bulw ziemniaków w żywieniu świń. Ta metoda już dawno odeszła z użytku, ponieważ udowodniono jej słabą rentowność oraz ograniczony wpływ na rozwój stada. Naturalne bulwy zwierają tylko ok. 2% białka ziemniaczanego. To sprawia, że zdecydowanie korzystniejszą opcją jest korzystanie z produktów przerobu ziemniaków, gdzie stężenie białka jest znacznie wyższe, a produkty te z powodzeniem mogą być dodawane do pasz. Wśród nich wymienia się m.in. wycierkę (pulpę) ziemniaczaną oraz koncentrat. Ten ostatni to najlepsza rynkowa opcja.

Czy białko ziemniaczane można wykorzystywać w żywieniu prosiąt?

Jak najbardziej tak. Specyfika składu białka ziemniaczanego zawartego w koncentracie oraz jego wpływ na zwierzęta sprawiają, że warto włączyć je do diety młodych zwierząt. Tak naprawdę to w paszach dla młodych świń powinno być najwięcej białka ziemniaczanego.

Wady białka ziemniaczanego w paszach dla trzody chlewnej

Oczywiście żaden składnik żywieniowy dla trzody chlewnej nie jest pozbawiony wad. W przypadku białka ziemniaczanego jest nią przede wszystkim bardzo wysoka cena zakupu. Obecnie tona wysokiej jakości koncentratu białka ziemniaczanego to koszt około 6000 złotych. Porównanie tej ceny z kosztem zakupu poekstrakcyjnej śruty sojowej wypada mało korzystnie. Śruta sojowa jest prawie dwukrotnie tańsza. Cena białka ziemniaczanego jest bardziej porównywalna z białkiem zwierzęcym, dlatego wciąż, mimo licznych korzyści, jest stosunkowo rzadko wykorzystywane w żywieniu świń.