Press "Enter" to skip to content

Chroniczny ból głowy – sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny

Różnorakie bóle głowy są powszechnym objawem chorobowym w każdym przedziale wiekowym. Często bywają bagatelizowane, co jest bardzo niebezpieczne, gdyż mogą stanowić objaw wymagający szybkiej reakcji. Czasami występują krótkotrwale, bywa jednak, że stają się przewlekłą dolegliwością. Jakie można wymienić przyczyny chronicznego bólu głowy?

Czym charakteryzuje się przewlekły ból głowy?

Za chroniczny, czyli inaczej przewlekły lub codzienny, ból głowy uważa się taki, który występuje przez minimum 15 dni w miesiącu, przez co najmniej 3 miesiące i trwa ponad 4 godziny każdego dnia. Przeważnie przewlekły ból głowy ma charakter uciskowy i nie towarzyszą mu takie objawy dodatkowe jak nudności, wymioty czy nadwrażliwość na światło i dźwięki.

Bóle można klasyfikować na dwie podstawowe grupy: samoistne (pierwotne) i wtórne (objawowe). Pierwotne stanowią jednostkę chorobową samą w sobie, natomiast objawowe są oznaką innego schorzenia.

Przyczyny chronicznego bólu głowy – charakter pierwotny

Statystycznie powtarzające się bóle głowy to najczęściej bóle pierwotne. Można wśród nich wymienić bóle migrenowe oraz napięciowe bóle głowy.

Przewlekła migrena

Migrenowe bóle głowy występujące codziennie są wynikiem przekształcenia migreny epizodycznej, np. z powodu długotrwałego zażywania leków. W przewlekłą migrenę zamienia się najczęściej migrena bez aury, czyli pozbawiona fazy cechującej się występowanie typowych objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia widzenia z powodu mroczków lub plam świetlnych.

Przewlekły napięciowy ból głowy

Bóle chroniczne o charakterze napięciowym są silnie związane z emocjami i stresem. Takie dolegliwości bólowe mogą wiązać się z zaburzeniami psychicznymi, jednak przeważnie stanowią rezultat zmęczenia i nadmiernego stresu. Meteopaci mogą w ten sposób reagować na niektóre czynniki atmosferyczne. Osoby zmagające się z tym rodzajem bólu opisują go jako uciskający, rozpierający i tępy. Doznają go albo z tyłu głowy na potylicy, albo z przodu w okolicy czoła.

Przyczyny chronicznego bólu głowy – charakter wtórny

Ból głowy występujący przewlekle może stanowić objaw innego schorzenia. Co może zwiastować codziennie powtarzający się ból?

Choroba kręgosłupa w odcinku szyjnym

Jeśli podczas porannego wstawania zawsze pojawia się ból głowy, a ponadto występuje ból karku lub barku, można podejrzewać, że problemem jest choroba odcinka szyjnego kręgosłupa. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza lub fizjoterapeuty.

Dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych

Fachowa nazwa na nieprawidłowe działanie przegubu łączącego szczękę górną i dolną to dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Przegub ten odpowiada za poruszanie żuchwą w każdym kierunku. Do objawów tej dysfunkcji, poza chronicznym bólem głowy, zalicza się również bolesność mięśni żuchwy, dyskomfort przy ziewaniu, czy odgłosy trzaskania przy otwieraniu i zamykaniu ust. Dysfunkcję często diagnozuje się na fotelu stomatologicznym. Aby wyleczyć tę przypadłość, warto udać się do gabinetu fizjoterapeuty. W leczeniu stawu skroniowo-żuchwowego stosuje się np. terapię manualną, mobilizację tkanek miękkich czy kinesiotaping. Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja w Warszawie lub innym mieście pozwoli pozbyć się dokuczliwego problemu.

Nadciśnienie tętnicze

Dolegliwości bólowe o charakterze ciągłym, kłującym i pulsującym mogą być rezultatem wysokiego cieśnienia tętniczego. W takim przypadku u pacjentów mogą występować również problemy ze wzrokiem, zawroty głowy lub szum w uszach.

Bóle głowy, które pojawiają się uporczywie przez kilka miesięcy, nigdy nie powinny być bagatelizowane. Szybka diagnostyka i wprowadzenia odpowiednich środków zapobiegawczych lub ustalenie ścieżki leczenia pozwoli wyeliminować problem chronicznego bólu głowy.