Press "Enter" to skip to content

Co składa się na wyprawkę dla niemowlaka?

Wyprawka dla niemowlaka to jedno z ważniejszych wyzwań, jakie stoi przed rodzicami. Sklepy dziecięce przekonują ich, że absolutnie każdy z przedmiotów znajdujących się w ofercie wymaga kupienia. W rzeczywistości bez znacznej większości z tych rzekomo niezbędnych rzeczy noworodek doskonale sobie poradzi. Jego potrzeby na samym początku są naprawdę bardzo ograniczone. Aby jednak uniknąć stresu i niepotrzebnych kosztów związanych z dokupowaniem na szybko wszystkich brakujących przedmiotów, lepiej zawczasu przygotować listę i wybrać się z nią do sklepu z artykułami dla dzieci. Co jednak na niej umieścić?

Spokojny sen – sypialnia noworodka

Noworodek większość czasu przez kilka miesięcy spędzi śpiąc. Dlatego też tak istotne jest wybranie odpowiedniego łóżeczka i materaca. Łóżeczko powinno być solidne, ale nie toporne. Bardzo przydatnymi cechami tego mebla jest trzystopniowa regulacja podłogi oraz wyjmowane szczebelki. Dzięki temu łóżeczko rośnie razem z dzieckiem. Na początku, gdy noworodek jest mało mobilny, ale wymaga częstego wyjmowania, najwyższe położenie podłogi łóżeczka okazuje się prawdziwym zbawieniem dla pleców rodziców. Później stopniowo obniża się ją, gdy dziecko siada, a następnie zaczyna wstawać. Wyjmowane szczebelki natomiast przydają się w sytuacji, kiedy dziecko jest już większe i samodzielnie wchodzi do łóżeczka. 

Do łóżeczka musi być dopasowany odpowiedni materac. Przede wszystkim jego rozmiar powinien być dedykowany rozmiarom mebla, by nie powstały zbędne szpary. Nie może być również zbyt miękki. Warto zwrócić uwagę na materace piankowe z warstwą kokosu – to odpowiednia twardość i dostosowywanie się do ciała dziecka bez odkształcania materaca. Służy on zatem dłużej i lepiej.

Pościel dla noworodka różni się od tej dla starszych dzieci. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w materace z gumką i warstwą nieprzepuszczającą wilgoci. To pierwsze utrzyma materac w miejscu, a po drugie ochroni materac, który, przemoczony, będzie już nie do odratowania. Z pościeli natomiast przez długi czas potrzebna jest wyłącznie kołdra, w dodatku niezbyt ciężka, by nie przygniatała noworodka. Jej wymiary zazwyczaj wynoszą 130×100. Poduszkę będzie można włożyć do łóżeczka dopiero po kilku miesiącach. Dwa komplety poszewek na początku są absolutnym minimum.

Ostatnim, o czym warto pomyśleć, jest kocyk, a nawet dwa koce: cieńszy i grubszy. Przydadzą się do otulenia noworodka, przykrycia go, gdy jest cieplej, a także do wózka na spacerach.

Ubranka – gdy moda nie ma znaczenia

Ubranka dla noworodka powinny charakteryzować się dwiema właściwościami: zero syntetycznych materiałów i maksymalna wygoda ubierania oraz noszenia. Bawełna to obowiązkowy materiał w przypadku ubrań noworodka. Jego skóra jest jeszcze bardzo delikatna i skłonna do podrażnień. Można zrobić mu krzywdę, zmuszając do noszenia ubrań ze sztucznych materiałów.

Kolejnym zagadnieniem jest wygoda noworodka. Na początku najlepiej zapomnieć o czymkolwiek zakładanym przez głowę. Kaftaniki i pajacyki sprawdzą się znacznie lepiej. Ławo je ubrać, równie łatwo ściągnąć, a przy tym są wygodne i nie wymagają tarmoszenia dzieckiem podczas ubierania. Również body zapinane z boku jest znacznie lepszym wyjściem niż te ubierane przez głowę. Dół natomiast powinien maksymalnie ułatwiać częste zmiany pieluszki. Śpiochy rozpinane w kroku aż do stópek i pełne spodenki z zabudowanymi stópkami to najlepsze wyjście na samym początku. Są łatwe do zakładania, a przy tym chronią noworodka przed chłodem, nie powodując utrudnionego dopływu krwi, co mogą np. wywołać skarpetki.

W garderobie noworodka przydadzą się również czapeczki. Na początku jego życia to obowiązkowy element codziennego ubioru. Warto poświęcić czas na poszukiwania bezszwowych modeli. Do tego oczywiście wskazany jest zakup cieplejszych ubrań, jeśli okres noworodkowy przypada na chłodniejsze pory roku.

Higiena – kosmetyczka noworodka

Higiena noworodka jest bardzo istotnym zagadnieniem, jednak wbrew pozorom nie wymaga aż tak dużych zakupów, jak mogłoby się to wydawać. Jeden środek kosmetyczny w pełni wystarcza do mycia całego ciała wraz z włosami. Bardzo ważne jest, by na etykiecie przeczytać, od którego miesiąca czy też dnia życia można używać danego kosmetyku. Dotyczy to również oliwki czy balsamu. Ta pierwsza jest stosunkowo popularna i powszechna, jednak jej używanie jest bardzo kłopotliwe i nie zawsze dobre. Znacznie lepiej zdecydować się na balsam przeznaczony od pierwszego dnia życia. Do tego krem ochronny do strefy pieluszkowej. Te trzy kosmetyki w pełni zaspokajają potrzeby noworodka.

Mówiąc o higienie, nie sposób zapomnieć o pieluszkach. Bardzo dużej ilości pieluch. Niezależnie od tego czy rodzice zdecydują się używać jednorazowych czy też tetrowych – pieluch nigdy dość. Te drugie zresztą posłużą również jako ochrona przed ubrudzeniem w wyniku ulewania. Do przemywania lepiej od chusteczek nawilżanych sprawdzą się natomiast zwyczajne waciki kosmetyczne i przegotowana woda w miseczce.

Środki lokomocji noworodka 

Noworodek będzie podróżował. Dotyczy to zarówno spacerów, jak i przejażdżek z rodzicami samochodem. Nosidełko do samochodu powinno być praktyczne, z atestami bezpieczeństwa i koniecznie nowe. Warto sprawdzić możliwość dokupienia do niego adapterów, by móc wpinać je w stelaż od wózka. Sam wózek natomiast najlepiej wybierać 3 w 1, czyli z głęboką gondolą, spacerówką i możliwością wpięcia nosidełka. Taki zestaw wystarczy do czasu aż dziecko wyrośnie ze swojego pierwszego pojazdu. 

Zbędne czy niezbędne?

Skompletowanie wyprawki dla noworodka jest bardzo trudnym zadaniem. Wszystko wydaje się potrzebne. Dopiero po czasie okazuje się jak wiele rzeczy było zbędnym wydatkiem. Powyższa lista niemal w pełni wyczerpuje potrzeby noworodka, jednak zabrakło na niej jednego: termometru. Możliwość monitorowania temperatury noworodka jest niezwykle istotna nie tylko w szpitalu, ale również po opuszczeniu go.

Na początku kariery rodzica trudno racjonalnie podjąć decyzję o tym, czy dana rzecz jest potrzebna. Większe wydatki warto jednak przemyśleć przez kilka dni. Być może to skłoni do zrezygnowania z niepotrzebnych rzeczy.

Źródło: Zabawkaiwyprawka.pl – Sklep dziecięcy z zabawkami