Press "Enter" to skip to content

Co to jest masaż tajski?

Masaż tajski to znany od stuleci system masażu łączący w sobie techniki akupresury, shiatsu, ajurwedy oraz jogi pasywnej. Według legend początki tej zbawiennej dla ciała i ducha praktyki to czasy życia Siddhartha Gautamy czyli samego Buddy – około pięćset lat przed narodzinami Chrystusa.
W pierwotnym założeniu ten rodzaj terapii przeznaczony był wyłącznie dla najważniejszych osób w państwie, z czasem jednak zauważono wielki potencjał jaki ze sobą niesie i owa sztuka leczenia dotykiem zaczęła być stosowana powszechnie w rejonach Azji.

Kiedy masaż tajski zyskał na popularności globalnie jest trudniejsze do zdefiniowania. Niekonwencjonalna medycyna np. chińska znana jest już w Europie od dawna, jednak w kwestii samego masażu tajskiego, który zaczerpnął z niej niektóre elementy można stwierdzić, że to co pomogło go rozpromować w świecie to rozwój turystyki i internetu.
Obecnie żyjemy w globalnej wiosce gdzie przepływ ludzi, a przede wszystkim informacji jest zjawiskiem całkowicie normalnym i oczywistym. Dużo łatwiej niż wcześniej o podstawową wiedzę, ale stwarza to też pewną pułapkę.

Jak wygląda oryginalny masaż tajski?

Główne źródło wiedzy o wszystkim w dzisiejszych czasach – Internet jest wręcz zasypany informacjami o tajskim masażu. To co rzuca się w oczy najbardziej to opisy oparte głównie o cudowne efekty tejże praktyki. Faktycznie, tajski masaż potrafi zdziałać cuda, jednak to droga jest nagrodą. To niewinne powiedzenie niesie ze sobą wielką mądrość, ale przekładając je na konkretny, dość przyziemny przykład to co jest najważniejsze w masażu tajskim to fakt jak czujesz się w trakcie jego wykonywania.
Masażystki z Tajlandii uważają, że podstawą każdego masażu jest relaks. To jest główny motyw, dzięki któremu masaż uznaje się za udany.

Jak zatem w praktyce powinien wyglądać masaż tajski?

To czego nie znajdziemy tak łatwo w Internecie to dwie szkoły tradycyjnego tajskiego masażu (sposoby wykonywania).
Mowa tutaj o Cha loie sak i Raat cha sam nak. Podstawowa różnica polega tu na tym, że w pierwszym wariancie masażystka może znajdować się nad centralną osią ciała czyli np. wykonać technikę polegającą na chodzeniu po plecach i udach. W Raat cha sam nak jest to niedopuszczalne. Ten rodzaj tajskiej terapii powoli traci na popularności – pomimo upływu lat zarezerwowany jest dla członków Rodziny Królewskiej czy najwyższych rangą duchownych – masaż wykonywany zawsze z boku ciała osoby masowanej ma być wyrazem szacunku i uznania. Wymaga przy tym zdecydowanie wyższych umiejętności masażystki, która siłą własnych mięśni musi zrekompensować siłę nacisku całego ciała.

Królewski masaż tajski, bo tak można go nazwać, jest coraz mniej znany głównie przez fakt, że obecnie w tajskich szkołach masażu mieszane są oba style. Po zakończeniu kursu masażystka jest w stanie odpowiednio dobierać techniki do potrzeb klienta, dostarczając dzięki temu potężną dawkę odprężenia oraz zdrowotne efekty i ulgę dla mięśni.
W praktyce masaż zawsze rozpoczyna się od nóg w pozycji leżącej na brzuchu, a najlepsze efekty osiągniesz leżąc na macie lub materacu do masażu. W salonach masażu tajskiego unikaj stojących łóżek – nie da się na nich wykonać np. elementów jogi pasywnej. Wyjątkiem są zabiegi SPA, którymi gabinety urozmaicają swoją ofertę.
Wracając do tego jak wygląda masaż tajski – początkowo rozluźnione zostaną Twoje stopy, łydki oraz uda. Czas, który masażystka poświęci na tą i pozostałe partie zależy od tego ile napięć mięśniowych nagromadziło się w poszczególnych miejscach. Następnie ręce masażystki podążają stopniowo do góry aż do barków, karku i rąk. Kiedy w tych miejscach spięcia odpuszczą następuje zmiana pozycji na plecy i rytuał zaczyna się od nowa.
Ogólna kolejność według takiego schematu powinna być zachowana zawsze, a ma to związek z liniami Sen czyli kanałami przepływu energii przez ciało. Musi być ona kierowana w odpowiedni sposób, tak, żeby blokady w jej przepływie zostały usunięte.
W jaki konkretnie sposób zostanie to osiągnięte zależy jednak od Twojego ciała i odpowiedniego doboru technik. Na przykład jeśli jesteś drobną osobą raczej nie będzie potrzeby, żeby chodzić po Twoich plecach, zamiast tego doświadczysz bardziej subtelnych, punktowych technik.
Klasyczny masaż tajski wieńczy szereg pozycji znanych z jogi. Asany mają za cel nadać ciału większej mobilności, przy czym pozwalają w delikatny sposób wrócić do rzeczywistości.

Co daje masaż tajski?

Jak masaż wpływa na organizm i dlaczego warto z niego korzystać to bardzo szeroki temat. W kontekście tajskiego masażu można wyróżnić kilka podkategorii np. masaż olejkami aromatycznymi, masaż antycellulitowy (wyszczuplający), czy masaż sportowy. Każdy z nich ma przynieść nieco inne efekty jednak wszystko dzieje się w oparciu o starożytne techniki tajskiego masażu.
Przy pierwszej wizycie zdecydowanie najlepiej spróbować tradycyjnego tajskiego masażu, który skutecznie niweluje ból kręgosłupa, bóle mięśni wynikające ze stresu i przemęczenia. Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na walkę ze stresem – pomaga długotrwale podnieść stan emocjonalny, poprawia nastrój.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: www.thaisun.pl