Press "Enter" to skip to content

Czy choroby zębów mogą negatywnie wpłynąć na ogólny stan naszego zdrowia?

Pomimo że często podkreśla się kwestię zachowania higieny jamy ustnej, wiele osób ciągle bagatelizuje to zalecenie. Duża część społeczeństwa unika wizyt u lekarza dentysty z różnych powodów: strachu czy przyzwyczajeń. Niemniej, zdrowie zębów jest o wiele ważniejszym czynnikiem, niż może nam się wydawać. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może nie tylko przysporzyć nam bólu w jamie ustnej czy spowodować nieestetyczne przebarwienia. Staje się ona przyczyną chorób zębów, które mogą mieć również negatywny wpływ na stan ogólny naszego organizmu.

Katastrofalne skutki próchnicy i chorób przyzębia

Statystyki dotyczące skali próchnicy i chorób przyzębia wśród Polaków są zatrważające. Badania Perio-Kardio przeprowadzone w 2012 roku na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wykazały, że aż 98% Polaków cierpi na stany zapalne przyzębia w różnym stadium zaawansowania. Sprawa jest o tyle poważna, że dolegliwości te mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zaniedbane zęby i dziąsła mogą stać się źródłem zakażenia spowodowanego szkodliwymi bakteriami, które po dostaniu się do krwiobiegu mogą stać się przyczyną zapalenia płuc, nerwu wzrokowego, stawów czy nerek. W ekstremalnych przypadkach zmiany zapalne przyzębia mogą doprowadzić nawet do sepsy i zapalenia opon mózgowych.

Stomatolog dla kobiet w ciąży

Regularne wizyty u stomatologa to także ważna kwestia dla kobiet w ciąży. Zły stan zębów i dziąseł przyszłej matki jest poważnym zagrożeniem dla nienarodzonego dziecka. Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na choroby przyzębia, a te mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu czy niskiej wagi noworodka. Z tego powodu zaleca się odwiedzanie lekarza dentysty przynajmniej raz na trzy miesiące. Co więcej, jeśli kobieta często wymiotuje, jej zęby są narażone na intensywne działanie kwasu żołądkowego, co może spotęgować problemy zdrowotne w jamie ustnej.

Jakie jeszcze choroby może wywoływać zły stan uzębienia?

W szeregu badań próbowano dowieść, jaki związek z ogólnym stanem zdrowia pacjentów mają choroby uzębienia. Z obserwacji przeprowadzonych przez rozmaite ośrodki naukowe wynika, że problemy z dziąsłami i zębami mogą ponadto determinować:

  • choroby zapalne, np. reumatoidalne zapalenie stawów
  • choroby wieńcowe, czyli choroby niedokrwienne serca, gdzie problemy z zębami i dziąsłami są ważnym czynnikiem ryzyka występowania tej przypadłości,
  • cukrzycę 
  • bóle głowy, których powodem jest krzywy zgryz. Nieprawidłowe ustawienie szczęki w stosunku do żuchwy sprawia, że staw skroniowo-żuchwowy jest przeciążony.
  • stany zapalne zatok: nad kością szczęki znajdują się tak zwane zatoki szczękowe. Przy poważnej próchnicy górnego zęba może się zdarzyć, że szkodliwe bakterie dostaną się do zatok.

Warto dbać o zdrowie jamy ustnej

Zachowanie zdrowia w jamie ustnej jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Warto zerwać z przeświadczeniem, że chore zęby skutkują tylko nieestetycznym wyglądem. Mogą one prowadzić do poważniejszych chorób, które niejednokrotnie decydują nawet o długości naszego życia. Dlatego trzeba regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny i konsultować stan zdrowia jamy ustnej ze specjalistą.