Press "Enter" to skip to content

Czy stosowanie globulek nawilżających jest bezpieczne?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu niejednej kobiety. Ten szczególny stan jest zazwyczaj powiązany z występowaniem różnego rodzaju dolegliwości, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Jedną z nich jest suchość pochwy, która jest powiązana z występowaniem zaburzeń hormonalnych. Jak można poradzić sobie z tym stanem podczas ciąży? Czy leczenie suchości pochwy globulkami jest wówczas bezpieczne? Na te pytania postara się odpowiedzieć treść niniejszego poradnika.

Suchość pochwy w ciąży – czy jest powodem do niepokoju?

Suchość pochwy to dolegliwością, która może pojawić się na różnym etapie życia kobiety. W przypadku ciąży występuje ona na skutek rewolucji hormonalnej. Jej objawy można zauważyć najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży. Dolegliwość ta daje różne objawy, a w większości są one powiązane z odczuwaniem następujących aspektów:

  • dyskomfort,
  • lekkie pieczenie,
  • nieprzyjemne odczucia podczas seksu,
  • problem z oddawaniem moczu
  • ból,
  • całkowita niemożność odbycia stosunku płciowego.

Suchość pochwy w ciąży stanowi dość powszechny problem, który nie zawsze stanowi objaw stanu chorobowego. Jeśli jednak dolegliwości towarzyszy infekcja pochwy, należy szybko podjąć się jej leczenia. Co jednak, jeśli pieczenie i swędzenie okolic intymnych pojawiają się, ale nie są powiązane z występowaniem choroby układu rozrodczego? Na szczęście, istnieją sposoby na pozbycie się problemu.

Jak leczy się suchość pochwy?

Suchość pochwy można wyleczyć stosując różnego rodzaju środki nawilżające. Czy jednak wszystkie tego typu preparaty są bezpieczne dla kobiet w ciąży? W takim przypadku pacjentka może zdecydować się na krem, żel lub globulki nawilżające pochwę. Forma preparatu nie ma tu aż tak wielkiego znaczenia. Dużo istotniejszym są obecne w danym środku nawilżającym składniki. Wskazanymi składnikami preparatów nawilżajacych na suchość pochwę jest m.in.

  • kwas hialuronowym
  • kwas mlekowy,
  • wyciąg z rumianka,
  • wyciąg z nagietka,
  • glikogen,

Większość kremów i globulek nawilżających pochwę stosuje się przez około tydzień. Warto wspomnieć, że wszystkie środki tego typu stosuje się na powierzchnię błon śluzowych i nie przedostają się one do krwi. Dzięki temu preparaty na suchość pochwy w ciąży są bezpieczna, zarówno dla matki, jak i dziecka.

Czego nie stosować na suchość pochwy podczas ciąży?

Okolice intymne, a szczególnie w okresie ciąży są obszarem wrażliwym i skłonnym do podrażnień. W przypadku wystąpienia problemu suchości pochwy warto wybrać dobrej jakości środki nawilżające. Na pieczenie i swędzenie okolic intymnych nie należy stosować lubrykantów erotycznych, z uwagi na obecność chemicznych dodatków w składzie. Ich codzienne wykorzystywanie może nie tylko wywołać alergię, ale również przyczynić się do powstania infekcji intymnej. Chcąc dobrać odpowiednią formę leczenia suchości pochwy w trakcie ciąży warto zwrócić się o pomoc do lekarza ginekologa. Specjalista nie tylko wskaże przyczynę występowania dolegliwości, ale dobierze również odpowiednie preparaty celem jej skutecznego wyleczenia.