Press "Enter" to skip to content

Czy trzeba osuszać nowo wybudowany budynek?

Wśród bogatej oferty rynkowej istnieje kilka możliwości, które pozwalają na zminimalizowanie efektów zawilgocenia budynku. Co jednak należy zrobić w przypadku, gdy mamy do czynienia ze świeżo wybudowaną konstrukcją? Osuszanie budynków to usług przeznaczona także dla nowych inwestycji. Czy osuszanie świeżo wybudowanych budynków jest konieczne?

Osuszanie budynku

Podczas budowy w pomieszczeniach wytwarza się wilgoć, która powinna zostać całkowicie usunięta przed rozpoczęciem jej użytkowania. Pozostawienie naturalnie powstającej w trakcie budowy oraz prac remontowych wilgoci wiąże się z negatywnymi konsekwencjami, widocznymi w późniejszym czasie. Osuszanie świeżo wybudowanych budynków nie jest więc konieczne (ściany mogą wyschnąć w sposób naturalny), jednak zalecane po to, aby efekty pracy ekipy budowlanej były skuteczne. Warto wiedzieć, iż proces naturalnego osuszania budynku trwa dość długo. Pozostawienie pomieszczeń do samodzielnego wyschnięcia nie tylko spowalnia budowę, ale także naraża na poniesienie dodatkowych kosztów. Z tego względu wiele osób decyduje się na usługę osuszania ścian i fundamentów.

Technologiczne osuszanie budynków

Czy osuszanie świeżo wybudowanych budynków jest konieczne? Ten proces nie jest konieczny, jednak warto go wykonać po to, aby przyspieszyć realizację projektu. Ponadto, dzięki technologicznemu osuszaniu możliwe jest dokonywanie późniejszych prac wykończeniowych w znacznie wydajniejszy sposób. Osuszanie świeżo postawionego budynku ma więc znaczenie zarówno dla osób pracujących na budowie, jak i dla przyszłego użytkownika budynku. Głównymi atutami technologicznego osuszania ścian są:

  • oszczędność czasu – przyspieszenie procesu naturalnego osuszania wiąże się z tym, iż można przystąpić do dalszych prac budowlanych w krótszym czasie
  • brak ryzyka pojawienia się na ścianach grzybów i pleśni – wilgotność budynku jest czynnikiem kluczowym dla ich wykwitu. Pleśń i grzyby są nie tylko trudne do usunięcia, ale także niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.
  • niższa temperatura podczas prowadzenia prac wykończeniowych – dzięki usunięciu wilgoci z pomieszczenia możliwa jest w nim praca bez dodatkowego źródła ogrzewania (np. nagrzewnic, generujących dodatkowe źródło niechcianego zawilgocenia w postaci pary).

Sposoby na osuszanie świeżo wybudowanych budynków

Odpowiednia metoda osuszania budynków powinna być dobrana pod względem stopnia zawilgocenia budynku oraz głębokości, na której została ona ustalona. Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym na placach budowy jest korzystanie z nagrzewnic bądź wentylatorów, które w odpowiednich warunkach potrafią znacznie przyspieszyć proces wysuszania się materiałów budowlanych np. tynków lub gipsów. Nie bez znaczenia pozostaje także zapewnienie budynkowi odpowiedniego systemu wentylacyjnego.

Należy zwracać szczególną uwagę na osuszenie świeżo wybudowanego budynku. Ten proces pozwala uniknąć pojawienia się na ścianach grzybów i pleśni oraz ma znaczenie w kontekście usprawniania prac budowlanych.