Press "Enter" to skip to content

Czym kierować się przy wyborze kurtki motocyklowej?

Początkujący motocykliści, zaraz po zapisaniu się na kurs prawa jazdy kategorii A, powinni skompletować odzież motocyklową, w której będą dosiadać swój jednoślad. Dobry dobór odzieży jest równie istotny jak zakup kasku czy odpowiednie przygotowanie motocykla, a w kwestii wyboru kurtki motocyklowej bardzo łatwo o dylematy. Wszak wybór jest naprawdę szeroki – od różnych materiałów przez kolorystykę i jakość wykonania, aż po ilość kieszeni i gadżetów. Jak zatem dobrać kurtkę motocyklową tak, aby zapewniała ona komfortową, bezpieczną i przyjemną jazdę? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby cieszyć się decyzją i nie żałować wydanych pieniędzy?

Wybieramy kurtkę motocyklową

Oczywiście, najlepiej jest przymierzyć kurtkę motocyklową przed zakupem, “na żywo”. Wybierając model kurtki, kierujemy się tym rozmiarem, który na co dzień stosujemy nosząc standardową odzież wierzchnią. Jej wymiar powinien być tak dobrany, by nie ograniczać ani nie krępować ruchów czy naturalnej pozycji. Absolutnie niedozwolona jest sytuacja, w której kurtka sprawia nam dyskomfort, uniemożliwia wykonywanie niektórych ruchów czy ogranicza swobodne oddychanie. Podczas mierzenia, ręce wyciągamy do przodu i naciągamy rękawiczki. Rękaw kurtki nie powinien odsłaniać nadgarstków – w przeciwnym wypadku przy ewentualnym upadku powstanie ogromne ryzyko uszkodzenia tej części ręki.

Kupno kurtki motocyklowej online

Jeżeli decydujemy się na kupno kurtki w internetowym sklepie  motocyklowym, warto byłoby znaleźć analogiczny model przed dokonaniem zakupu w sklepie stacjonarnym i przekonać się na własnej skórze, czy dany model dobrze na nas leży. Jeśli i ta opcja nie jest z jakiegoś powodu możliwa, musimy dokładnie zebrać swoje wymiary i skontaktować się ze sprzedawcą, który chętnie nam poradzi. Wymiary, które musimy zebrać, to:

  1. Obwód w barkach w najszerszym miejscu;
  2. Obwód w klatce piersiowej na wdechu;
  3. Obwód w pasie;
  4. Długość ramienia mierzona od pachy do nadgarstka po wewnętrznej stronie;

Należy uwzględnić również różnicę wymiarową w kurtce, gdy mamy założoną podpinkę, oraz gdy jej nie ma – 100 cm z podpinką nie równa się 100 cm bez podpinki.

W większości, odzież motocyklową kupuje się raz na długi okres czasu, dlatego nie warto oszczędzać na tego typu odzieży. Należy bezwzględnie pamiętać o jej zakładaniu – nawet jeżeli jedziemy tylko “na minutkę, do kolegi ulicę dalej” czy “wyskoczyć po szybkie zakupy”. Lepiej wydać pieniądze na solidną odzież motocyklową, na której będziemy mogli polegać, niż w razie ewentualnego wypadku wydawać wiele tysięcy na kosztowne operacje, rehabilitację czy usuwanie blizn.

 

Materiał partnera – MotorGar – sklep motocyklowy