Dywany z długim włosie o nazwie shaggy przyciągają wzrok wielu osób. Każdy pragnie mieć czysty i zadbany dom. Dzięki dywanowi nie tylko ocieplamy pomieszczenie, ale również sprawiamy, że jest ono o wiele bardziej przytulne niż dotychczas. Ważną kwestią jest dbanie o czystość dywanu, ponieważ kurz, który gromadzi się we włosiu, może powodować alergię i obniżć samopoczucie. Jak dbać o dywan z długim włosiem?
Odkurzanie – 2 razy w tygodniu
Większość ludzi sprząta gruntownie swoje lokum raz w tygodniu. Taki system sprawdza się w przypadku płytek i dywanów z krótkim włosiem, jednak posiadacze dywanów shaggy muszą liczyć się z większą częstotliwością odkurzania. To niezwykle ważne. Dzięki odkurzaniu wsysamy brud i kurz do worka odkurzacza. Dywan oczyszczony będzie również z okruszków, które przyczepiają się do włosia, co powoduje ich zaleganie i niszczenie struktury dywanu. Warto wybrać odkurzacz z dużą mocą, dzięki czemu uzyskamy czysty i zadbany dywan, a nasze dzieci nie będą narażone na roztocza i kurz, który gromadzi się we włosiu.
Trzepanie dywanu – raz na kwartał
Obecne odkurzacze, które charakteryzują się mniejszą mocą niż te, które były produkowane do tej pory, niestety nie radzi sobie z usuwaniem kurzu i okruszków w pełni. Zazwyczaj pochłonięte zostają brudy, które kumulują się w górnych partiach włosia. Konieczne jest regularne trzepanie dywanu, aby brud, który gromadzi się we wnętrzu dywanu, mógł zostać usunięty. To niezwykle ważne. Warto pozostawić dywan na zewnątrz na cały dzień, aby mógł się wywietrzyć. Świetnym rozwiązaniem jest również pozostawienie dywanu na mrozie na 2-3 godziny. Dzięki temu zarazki będą mogły lepiej zostać usunięte i zlikwidowane. W trakcie trzepania wybijamy wszelkie cząsteczki, które znajdują się w głębokich strukturach dywanu.
Pranie pielęgnacyjne – raz z roku
Nie jest to zwykła fanaberia przewrażliwionych osób. Dzięki praniu chemicznemu będziemy mogli zachować świeży wygląd jasnego dywanu. Jak wiadomo dywan w odcieniu beżu i bieli brudzi się bardzo szybko, dlatego specjalne chemiczne środki z pewnością będą mogły wybielić plamy i sprawić radość właścicielom z dywanu, który wygląda jak nowy. Nawet częste odkurzanie i trzepanie nie będzie w stanie zastąpić prania. Wieloletnie zabrudzenia często nie mogą zostać w pełni usunięte, dlatego w tym przypadku ważna jest odpowiednia i regularna częstotliwość.
Czyszczenie parowe – w zależności od potrzeb
Coraz popularniejsza metoda czyszczenia dywanów. W przypadku dywanów z długim włosiem taki zabieg powinien być traktowany jako zabieg służący dezynfekcji i higienie. Dzięki wysokiej temperaturze możemy usunąć drobnoustroje, które znajdują się w dywanie. Idealnie usuwa to również pasożyty. Metoda zalecana szczególnie alergikom i osobom, które są wrażliwe na kurz i zanieczyszczenia.
Czy domowe sposoby pielęgnacji dywanu z długim włosiem są skuteczne?
Oczywiście można również kierować się radami zawartymi w poradnikach internetowych i wyprać dywan samodzielnie. Jest to niestety męczące i nie zawsze przynosi takie efekty, jakich byśmy oczekiwali. Jeżeli przemoczymy dywan, będzie wysychał nawet kilka dni. W domu może panować nieprzyjemny zapach, a dywan po kilku takich praniach może zwyczajnie się zniszczyć. Czyszczenie na sucho również może okazać się nieskuteczne. Często właściciele takich dywanów wręcz wcierają brud w głębsze struktury dywanu, przez co nie pozbywają się go w ogóle. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że jeżeli dywan będzie schnął bardzo długo, wówczas w jego włóknach mogą zalęgnąć się nawet larwy robaków!
Źródło: Pralnia dywanów Damat