Press "Enter" to skip to content

Fontanna w ogrodzie – hit czy kit?

Jednym z elementów ozdobnych, który bardzo chętnie wprowadzają do ogrodów inwestorzy jest fontanna. Aranżacje z jej udziałem mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Co przemawia na korzyść tej formy wonnej, a co całkowicie ją dyskredytuje? Sprawdź!

Dlaczego w Twoim ogrodzie powinna znaleźć się fontanna ogrodowa?

Fontanna ogrodowa popoprawia mikroklimat i wilgotność w ogrodowej przestrzeni. Korzystnie wpływa to na rośliny, jak i samych domowników spędzających w ogrodzie sporo czasu. Z tego powodu fontannę warto umieścić blisko strefy wypoczynkowej, aby mieć z nią regularny kontakt. Przyniesie ulgę w upalne dni, zapewniając nieco chłodu.

Ogromną zaletą fontanny jest funkcja relaksacyjna. Szum wody koi zmysły, wycisza, uspokaja. Można się faktycznie odprężyć słuchając, jak woda przepompowywana przez pompę spływa do zbiornika.

Fontanna z kamienia w przepiękny sposób ozdobi Twój ogród, idealnie komponuje się z zieloną roślinnością. Możesz umieścić ją zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie. Dostępna jest w wielu kształtach, wielkościach i kolorach, dlatego nie ma żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniej konstrukcji. Dostępne są fontanny zarówno klasyczne, jak i nowoczesne.

Jakie trudności może sprawić fontanna z kamienia?

Niektórzy nie decydują się na fontanny w obawie przed zwiększeniem zużycia wody w swoim gospodarstwie domowym. Trzeba jednak podkreślić, że nowoczesne fontanny są wyposażone w wysokiej jakości pompy wodne, które zmniejszają zużycie wody. Najlepszym wyborem jest pompa z zamkniętym obiegiem. Wystarczy jedynie regularnie dolewać wodę, która w naturalnym procesie paruje lub wylewa się wraz z wiatrem. O dużym zużyciu wody nie ma tutaj mowy.

Pompa wodna czerpie dużo energii? Wbrew pozorom wcale nie musi tak być, jeżeli postawisz na ekonomiczne rozwiązanie.

Jednych szum z fontanny uspokaja, innych irytuje. Na szczęście obecnie w sprzedaży dostępne są bardzo cicho pracujące fontanny, dlatego ten problem możesz rozwiązać po prostu stawiać na model dostosowany do swoich potrzeb.

Czy fontanna pasuje w każdym ogrodzie?

W sprzedaży dostępnych jest tak wiele form wodnych, że bez trudu znajdziesz opcję świetnie wyglądającą w Twoim ogrodzie. Możesz postawić na fontanny kamienne, ale także na formy kaskadowe. Dobrym wyborem do klasycznego ogrodu będzie również oczko wodne.

W zasadzie nie ma takiej możliwości, aby zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie nie znaleźć miejsca na dogodną formę wodną. Ten element dekoracyjny świetnie można wkomponować w różne warunki terenowe. Może być zarówno widoczny, jak i ukryty w tajemniczym zakątku. Fontanny dostępne są w różnych stylach, dlatego dopasujesz je zarówno do ogrodu klasycznego, nowoczesnego, w stylu japońskim czy angielskim.

Jeżeli zlecasz wykonanie ogrodu architektowi, na pewno zaproponuje Ci szereg ciekawych rozwiązań aranżacyjnych, które będą uwzględniały wykorzystanie formy wodnej. Absolutnie jest to jeden z ważnych elementów przestrzeni ogrodowej, dlatego nie należy z niego rezygnować.