Press "Enter" to skip to content

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym – ile paneli będziesz potrzebować?

Fotowoltaika jest coraz szerzej stosowaną technologią. Obecnie w dużym stopniu zaczyna się ją stosować w budownictwie jednorodzinnym. To jeden z najlepszych sposobów, by obniżyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna. Obecnie w naszym kraju możemy przede wszystkim stosować instalacje typu on-grid na zasadach prosumenckich.

Prosument jest jednocześnie jednakowo dostawcą energii oraz jego odbiorcą. Instalacje fotowoltaiczne nie są bez wad. Zazwyczaj w miesiącach ciepłych (późna wiosna, lato, wczesna jesień) produkują zdecydowanie więcej energii elektrycznej, niż potrzebuje jesteśmy w stanie spożytkować. W miesiącach jesiennych i zimowych, produkcja będzie zdecydowanie mniejsza. Dzięki systemowi on-grid możemy jednak cieszyć się zaletami fotowoltaiki, bez potrzeby stosowania akumulatorów.

W takiej instalacji mamy możliwość pobierania energii z sieci ogólnej oraz oddawania do niej nadwyżek energii. Kiedy nasze panele produkują za mało prądu, niedobór pobieramy z sieci. Kiedy natomiast panele produkują energii za dużo, oddajemy ją do sieci ogólnej. W instalacji takiej wymagany jest licznik dwukierunkowy. Zlicza on ilość energii pobranej z sieci i równocześnie ilość tej oddanej, kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje ją w nadmiarze. Z zakładem energetycznym rozliczamy się w stosunku 1:0,8 (w niektórych przypadkach 1:0,7). Oznacza to, że za 1 kWh oddaną do sieci możemy za darmo pobrać 0,8 kWh prądu. Zakład traktuje 20% oddanej przez nas mocy jako opłatę za magazynowanie i przesył produkowanego przez nas prądu.

Ile paneli potrzebujemy?

Aby funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej na opisanych zasadach było opłacalne, należy precyzyjnie ustalić ilość energii, której potrzebuje gospodarstwo domowe. Należy wspomnieć, że zakład energetyczny rozlicza się z nami jedynie za tyle prądu, ile pobierzemy z sieci. Rekompensata nie jest związana z ilością energii przekazanej do sieci. Z kolei zbyt mała moc paneli w stosunku do zapotrzebowania spowoduje, że rachunki będą wyższe niż przewidywane. Jeśli moc paneli będzie za duża, wyższa będzie też rata kredytu i nie będzie ona kompensowana zmniejszonymi rachunkami za prąd. W większości przypadków, aby wyliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, stosuje się zasadę, by powiększyć standardowe zapotrzebowanie energetyczne domu w skali rocznej o maksimum 20% i na tej podstawie obliczyć wielkość instalacji.

Ile to w rzeczywistości jest paneli? To zależy. W takich obliczeniach pomoże nam kalkulator fotowoltaiczny. Dzięki niemu będziemy w stanie zorientować się, w jakich granicach finansowych zmieści się nasza instalacja fotowoltaiczna. Dokładne wyliczenie wszelkich parametrów warto powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się dystrybucją i montażem instalacji fotowoltaicznych.

Trzeba tu uwzględnić dodatkowe aspekty, tj. np. kąt nachylenia dachu, powierzchnię dachu, okresowe zacienienie dachu, rodzaj stosowanego falownika itp. Do tego możemy dołożyć konieczność zakładania paneli monokrystalicznych zamiast polikrystalicznych (monokrystaliczne są droższe, ale bardziej wydajne), co zdarza się w małych w domach z wysokim zużyciem energii elektrycznej.

Fotowoltaika to w dłuższej perspektywie opłacalna inwestycja, ale jak w przypadku każdej kosztownej modernizacji budowlanej musi być dobrze przemyślana.