Press "Enter" to skip to content

Hodowco, poznaj najważniejsze informacje dotyczące żywienia drobiu!

Kury należą do tak zwanego drobiu grzebiącego. Można porównać je do perliczek, indyków i przepiórek. Trudności z żywieniem kur niosek wynikają bardzo często ze specyficznej budowy przewodu pokarmowego i jego delikatnej struktury. Tego rodzaju ptaki mają jedynie dzioby, które umożliwiają im spożywanie pokarmu. Nie mają natomiast ani warg, ani zębów, aby dokładnie rozgniatać pokarm. Muszą przyjmować go w całości. Jeżeli więc jesteś posiadaczem kur niosek lub kurcząt, musisz koniecznie dowiedzieć się, jak wygląda i na czym polega żywienie drobiu.

 Na czym polegają trudności? 

Powyżej omówiona została już specyfika sposobu spożywania kur, gdyż nie mają one ani zębów do rozdrabniania pokarmu, ani też warg, aby wygodniej pokarm chwytać. W odróżnieniu od innych ptaków drób posiada wole, gdzie przechowywany jest pokarm. To tak zwany magazyn pokarmu, który pozwala na rozmoczenie i napęcznienie pożywienia. Żołądek kur składa się z dwóch części; drób różni się również od innych ptaków dwoma jelitami ślepymi.

Żywienie kur niosek

W żywieniu tych zwierząt stosuje się w większości zboża. Dla tego gatunku zboża stanowią pokarm smaczny i lekkostrawny. Pasza ta cechuje się również niską zawartością białka, jednak ilość ta w zupełności odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu drobiu, gdyż ma wysoką zawartość węglowodanów. O tym, jaką wartość odżywczą ma białko w paszy, decyduje w dużej mierze jego skład. Niestety zboża nie dostarczają takiej ilości aminokwasów, metioniny i lizyny, jaka jest potrzebna do dużych przyrostów masy kur. Pszenica ma natomiast śladowe ilości izoleucyny i leucyny. To, czy białko będzie odpowiednie dla kury, jest określane również poprzez jego wchłanialność. Żyto natomiast niezwykle ubogie jest w treoninę i tryptofan.

Właściwości odżywcze poszczególnych pokarmów

Warto pamiętać, że jęczmień oraz żyto zawierają liczbą ilość substancji antyodżywczych, które zmniejszają strawność pokarmów. Żywienie drobiu żytem jest więc w dużej mierze nieopłacalne i należy tego unikać. Zboża z wyjątkiem kukurydzy zawierają też o wiele mniej tłuszczu niż inne preparaty.

Czym karmić drób?

Śruty poekstrakcyjne

Zazwyczaj pozyskiwane są z nasion oleistych i cechują się bardzo dużą zawartością białka. Najpopularniejsza jest śruta sojowa. Śruty powinny stanowić aż 20% pokarmu drobiu.

Rośliny okopowe

Pomimo że dosyć rzadko stosowane są w żywieniu kur i kurcząt, mają jednak gigantyczne znaczenie w niewielkich hodowlach. Do tego często podawana jest również starta marchew i ziemniaki.

Optymalny program żywieniowy drobiu

Optymalny program żywienia powinien gwarantować jak największą nieśność w stadzie oraz rozród. Dzięki temu otrzymane jajka cechują się niepowtarzalnym aromatem oraz bogatym smakiem. Program żywienia sprawia również, że jaja zarodkowe mieszczą zarodki, z których lęgną się zdrowe i silne kurczęta.

Podsumowanie

Drób zazwyczaj karmiony jest zbożami, jednak ze względu na małą liczbę białka, nie jest to najlepsze źródło pożywienia dla kur niosek oraz kurcząt. Troskliwi właściciele, którym zależy na powiększeniu stada oraz na sprzedawaniu dobrych jaj, powinni wzbogacić dietę drobiu również o ziemniaki i marchew. Należy jednak pamiętać o dokładnym rozdrobnieniu pokarmu, gdyż ptaki te nie mają uzębienia ani warg, dlatego spożywanie niektórych pokarmów stanowi dla nich problem. Dzięki odpowiedniemu żywieniu drobiu można poprawić wielkość sprzedaży i zwiększyć liczbę nowych osobników.

Źródło: Bas-Pol.pl