Press "Enter" to skip to content

Hydrofor do studni – jaki wybrać?

W sytuacji, w której decydujemy się na własne ujęcie wody, niezbędne staje się też podjęcie decyzji o rodzaju hydrofora. Może się to wydawać skomplikowane, wystarczy jednak podstawowa wiedza o sposobie jego działania, by móc rozważyć konkretne modele.

Jak działa hydrofor?

Hydrofor to urządzenie mające na celu zapewnienie ciśnienia wody w instalacji. Jest ona pompowana do specjalnego zbiornika, w którym znajduje się także powietrze. Woda spręża powietrze, które z kolei utrzymuje jej ciśnienie. Kiedy zyska ono pożądany poziom, automatycznie wyłącza się pompa doprowadzająca wodę do hydroforu. Kiedy wody ubywa, a ciśnienie się zmniejsza, pompa znów się włącza, by napełnić zbiornik wodą. Łatwo się więc domyślić, że podstawową kwestią podczas wyboru hydroforu do studni, jest wielkość domu i liczba jego mieszkańców, a także ogólne zużycie wody.

Wielkość zbiornika – jakie jeszcze ma znaczenie?

  • Od wielkości zbiornika zależy częstotliwość pracy pompy. Im większy, tym rzadziej włącza się pompa, a co się z tym wiąże – wolniej się ona eksploatuje. Przeciętne jednorodzinne gospodarstwo domowe powinno być wyposażone w zbiornik o pojemności przynajmniej 150 litrów.
  • Zbiorniki najczęściej montuje się w piwnicy, w pomieszczeniu gospodarczym. Mogą mieć postać pionową, poziomą, różne wymiary. Dlatego planując wyposażenie pomieszczenia np. w dodatkowe półki lub szafki, należy dobrze przemyśleć wielkość hydroforu.
  • Ciśnienie wody. Duży zbiornik jest bardziej ekonomiczny, ale dobrze wyposażyć go w reduktor ciśnienia, by uniknąć jego różnic np. podczas prysznica czy mycia samochodu.

Budowa hydroforu

Może się to wydawać drobiazgiem, ale niezwykle istotne jest to, czy wybierzemy hydrofor ocynkowany czy przeponowy. Jak już wspomniano na początku, w zbiorniku znajduje się woda oraz powietrze. W modelach przeponowych są oddzielone od siebie membraną, w ocynkowanych zaś nie. Stąd też wady i zalety obydwu.

Zbiornik ocynkowany

  • Zbiornik ocynkowany przez brak przepony jest bardziej trwały, ponieważ nie zachodzi ryzyko jej pęknięcia.
  • Dzięki cynkowej powłoce można zamontować go na zewnątrz, bez dodatkowej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak śnieg czy deszcz.

Brak membrany oddzielającej wodę i powietrze to jednak nie tylko zaleta, ale jednocześnie wada. Powietrze i woda mieszają się, przez co co jakiś czas trzeba do zbiornika napompować tego pierwszego. Niezbędna jest także częstsza kontrola ciśnienia.

Zbiornik przeponowy

  • Nie wymaga obsługi z wyjątkiem rocznej kontroli ciśnienia.
  • Nie wymaga pompowania powietrza.
  • Jest tańszy w podłączeniu.

Jednocześnie bywa awaryjny – istnieje bowiem ryzyko pęknięcia przepony. Musi być też montowany w pomieszczeniu, a jeśli na zewnątrz – wymaga dobrej izolacji i ochrony przed warunkami atmosferycznymi.

Jak widać, nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, jaki zbiornik do hydroforu wybrać. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Podstawowe pytanie brzmi: bezobsługowość czy bezawaryjność?

Pompa do hydroforu

Kolejnym elementem jest pompa. Do wyboru istnieją dwa rodzaje:

  • zasysająca
  • głębinowa.

Tu jednak wybór nie zależy od preferencji. Pompę zasysającą montuje się w przypadku studni, w których tafla wody jest wysoko, a głębinową – gdy jest nisko. Ta pierwsza znajduje się koło zbiornika, więc jej praca może być słyszalna w pozostałej części domu. Głębinowej nie słychać, gdyż znajduje się pod powierzchnią wody. Jak łatwo się jednak domyślić, jest ona z tego powodu droższa niż zasysająca.

Decydując się na pompę, trzeba pamiętać o tym, by była jak najbardziej efektywna i wydajna. Minimalny wskaźnik efektywności, czyli MEI, jest określony przez rozporządzenie Komisji Europejskiej. Od 2015 roku najniższy wskaźnik wynosi > 0,4. Wpływ na efektywność i pobór energii ma m.in. średnica wirnika (im mniejsza, tym mniejsze zużycie energii).

Do pompy, oprócz opisanego już reduktora ciśnienia, można dokupić także filtry chroniące instalację przez osadzaniem się zanieczyszczeń.

Hydrofor do studni to zakup, który warto przemyśleć i skonsultować ze specjalistą. Może się np. okazać, że duży zbiornik, choć bardziej ekonomiczny, jest jednak zbyt duży na naszą rodzinę. Dobrze mieć na uwadzę także obsługę i możliwą awaryjność urządzenia.

Źródło: Kalhyd.pl – Hydraulik Białystok