Press "Enter" to skip to content

Jak działają klimatyzatory typu split

Klimatyzator typu split to urządzenie, które posiada jednostkę zewnętrzną (skraplacz) i wewnętrzną (parownik). Poprawia komfort termiczny podczas wysokich temperatur zewnętrznych, osusza
i oczyszcza powietrze. Może także służyć do ogrzewania pomieszczeń zimą. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zainstalowanie klimatyzacji w swoim domu. Na rynku znajduje się wiele rodzajów klimatyzatorów, które zasadniczo różnią się od siebie sposobem rozprowadzania powietrza oraz montażu poszczególnych elementów wewnętrznych. Należą do nich parowniki ścienne, kanałowe, kasetonowe oraz ścienno podstropowe o różnych mocach chłodniczych.

Sposób działania i budowa klimatyzatora typu split

Klimatyzator, podobnie jak inne urządzenia tego typu, w zasadzie działania przypomina lodówkę. Klimatyzator składa się z dwóch zasadniczych elementów.

Pierwszy to jednostka zewnętrzna, w której wnętrzu znajduje się wentylator, sprężarka i skraplacz. Czynnik w formie pary wysysany jest za pomocą sprężarki z parownika, następnie skrapla się
w skraplaczu, powodując zamianę pary w ciecz. Ten ostatni proces wspomagany jest przez wentylator. Jednostki zewnętrzne zwykle montuje się na ścianie lub dachu budynku.

Drugim podstawowym elementem jest jednostka wewnętrzna, w której znajduje się przede wszystkim parownik. Jest to wymiennik, w którego wnętrzu odparowuje czynnik chłodniczy i schładza lamele wymiennika. Wentylator, który przedmuchuje powietrze z pomieszczenia przez wymiennik, obniża znacznie temperaturę powietrza i jednocześnie odwilża powietrze w pomieszczeniu. Obie jednostki połączone są rurami miedzianymi w izolacji termicznej oraz kablami sterującymi urządzeniem.

Cechy charakterystyczne klimatyzatora typu kanałowego

Cechą charakterystyczną dla tego klimatyzatora jest to, że jednostka wewnętrzna nie jest umieszczona bezpośrednio w pomieszczeniu, które ochładza. Klimatyzator typu kanałowego może być zabudowany bądź zamontowany na poddaszu, w pomieszczeniu technicznym czy nad stropem podwieszonego sufitu. Powietrze rozprowadzane jest przykładowo za pomocą kanałów z blachy ocynkowanej w izolacji termicznej lub kanałami typu FLEX . Dzięki temu jednostka jest w stanie obsługiwać kilka pomieszczeń jednocześnie. Wentylator jednostki wewnętrznej poprzez kanały wdmuchuje ochłodzone powietrze do wszystkich zaplanowanych pomieszczeń czy konkretnych miejsc. Jego pracą można sterować z panelu centralnego umieszczonego w jednym z pomieszczeń lub w centrali budynku.

Zalety klimatyzatora kanałowego

Dużą zaletą takiego typu klimatyzatora, poza możliwością chłodzenia wielu pomieszczeń lub punktów przy pomocy jednego urządzenia, jest to, że znajduje się poza pomieszczeniem, w którym przebywamy. Znacząco obniża to hałas generowany przez wentylator znajdujący się w jednostce wewnętrznej.
Nie można też pominąć aspektu estetycznego. Klimatyzator kanałowy może być zainstalowany
w pomieszczeniu w sposób niemal niewidoczny. Jedyny element, który zasadniczo jest konieczny
w takim wypadku, stanowi odpowiednia kratka wentylacyjna lub anemostat u wylotu kanału doprowadzającego powietrze.

Inne rodzaje klimatyzatorów typu split

Oprócz klimatyzatorów kanałowych ciekawym rozwiązaniem są również klimatyzatory ścienne, które montowane są na ścianach, zwykle w centralnych pomieszczenia domu czy biura. Bardzo estetyczne klimatyzatory kasetonowe, zapewniające nawiew powietrza w czterech kierunkach, montowane są natomiast w sufitach. Z kolei klimatyzatory ścienno-podstropowe można instalować przy podłodze jako kaloryfer, a także pod sufitem.

Inspirowane: Clim-rem.pl – serwis klimatyzacji Pruszków