Press "Enter" to skip to content

Jak osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się w medycynie estetycznej?

Zabieg wykorzystujący osocze bogatopłytkowe stał się w ostatnim czasie prawdziwym hitem medycyny estetycznej, ponieważ przy jego pomocy można w widoczny sposób poprawić swój wygląd zewnętrzny. W jaki jednak sposób osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się w medycynie estetycznej? Głównie w celu usunięcia pierwszych oznak starzenia się skóry, czyli zmarszczek (zarówno tych głębokich, jak i mimicznych), ale również w celu zredukowania blizn i przebarwień. Czym jednak jest osocze bogatopłytkowe i jak wygląda zabieg przy jego użyciu?

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej

Osocze bogatopłytkowe znalazło dosyć szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, ponieważ przy pomocy tego produktu można w widoczny sposób zrewitalizować skórę twarzy, szyi oraz dłoni, dzięki czemu odzyskuje ona swój dawny blask. Przy pomocy osocza można ponadto zlikwidować zmarszczki, które pojawiają się najczęściej w okolicach ust oraz narządu wzroku. Kolejnym wskazaniem do zabiegu wykorzystującego osocze bogatopłytkowe są problemy z włosami, wśród których warto wymienić przede wszystkim nadmierne wypadanie włosów, przesuszenie kosmyków oraz utrata blasku. Osocze bogatopłytkowe jest również stosowane w celu redukcji blizn potrądzikowych, a także po inwazyjnych zabiegach dermatologicznych.

Osocze bogatopłytkowe – czym jest?  

Osocze bogatopłytkowe to preparat, który charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa, ponieważ pozyskuje się go z krwi pacjenta, dzięki czemu nie występuje ryzyko pojawienia się ewentualnej reakcji alergicznej. Osocze bogatopłytkowe  to specjalny program biostymulacji komórek skóry, który opiera się na pobraniu preparatu z krwi pacjenta zawierającego komórki oraz czynniki wzrostu, czyli substancje pobudzające skórę do regeneracji. W jaki jednak sposób pozyskuje się osocze bogatopłytkowe? W pierwszej kolejności konieczne jest pobranie od pacjentki krwi, którą następnie umieszcza się w specjalnej wirówce (w wielu gabinetach korzysta się ze specjalnej kapsuły prolo 30), która pomaga uzyskać pełnowartościowy produkt, czyli osocze bogatopłytkowe. Tak pozyskany preparat zostaje następnie wstrzyknięty w określone obszary skóry na dwa różne sposoby. Po pierwsze osocze może zostać wstrzyknięte przy pomocy specjalnej igły podczas zabiegu mezoterapii, natomiast drugi sposób polega na wykonaniu niewielkich nakłuć pod odpowiednim kątem. Osocze bogatopłytkowe, które zostaje wstrzyknięte w skórę, niemal natychmiast pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra odzyskuje swoją jędrność, sprężystość i elastyczność a zmarszczki przestają być widoczne.

Długość zabiegu, przeciwwskazania, częstotliwość wykonywania

Sam zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut, co uzależnione jest głównie od obszaru ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym. Pomimo tego, iż osocze bogatopłytkowe to bardzo bezpieczny preparat, to jednak zabieg przy jego wykorzystaniu nie może niestety zostać przeprowadzony u każdej osoby. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić w szczególności choroby nowotworowe, poważne schorzenia krwi, a także okres ciąży i karmienia piersią. Jeśli chodzi natomiast o efekty zabiegu, to są one widoczne niemal natychmiast, jednak aby je utrzymać, zabieg warto powtarzać co kilka tygodni (najczęściej co 4-6 tygodni). Koszt pojedynczego zabiegu uzależniony jest od wielkości obszaru, który poddawany jest ostrzykiwaniu – warto wiedzieć o tym, iż ceny zaczynają się od kilkuset złotych wzwyż.

Źródło: Klinika Krajewski – Epilacja laserowa