Press "Enter" to skip to content

Jak poradzić sobie ze śmiercią członka rodziny?

Żałoba po śmierci członka rodziny to okres, który może wynosić od 6 do 12 miesięcy. Jest to czas na uporanie się z trudnymi emocjami i pogodzenie się ze stratą. Bliscy zmarłego często noszą czarne stroje i nie uczestniczą w hucznych imprezach. Jeśli obniżony nastrój nie ustępuje samoistnie i prowadzi do trwałego wycofania z życia społecznego, to warto udać się do specjalisty. A gdzie można szukać pomocy?

Wsparcie bliskich

Najprostszym sposobem na poradzenie sobie ze śmiercią członka rodziny jest poszukanie wsparcia u krewnych i przyjaciół. Wspólne rozmowy spędzone na wspominaniu zmarłego mogą bardzo pomóc w przepracowaniu traumatycznych doświadczeń. Żałoba składa się z kilku faz, a przejście przez każdą z nich wymaga posiadania odpowiednich zasobów. Stały kontakt z bliskimi, którzy przeżywają podobne emocje, może uwrażliwić żałobnika na potrzeby innych i sprawi, że szybciej wróci do normalnego funkcjonowania.

Psychoterapia

Dla wielu osób najtrudniejsza w żałobie jest konieczność pogodzenia się ze stratą. Jeśli śmierci nastąpiła nieoczekiwanie, to bliscy mogą doznać szoku, a towarzyszące im poczucie niesprawiedliwości będzie powodowało narastanie napięcia i niepokoju. Przedłużająca się apatia, bezsenność, zaburzenia odżywiania lub samookaleczanie to sygnały, których nie wolno bagatelizować. W takim wypadku warto poszukać fachowej pomocy u doświadczonego psychologa. Psychoterapia to proces nastawiony na zmianę sposobu myślenia i postępowania osoby dotkniętej stratą. W trakcie spotkań terapeuta może zastosować wiele różnych metod, dzięki którym klient będzie w stanie spojrzeć na swoją sytuację z odmiennej perspektywy.

Psychoterapia w Warszawie – jak znaleźć dobrego specjalistę?

Poszukiwanie dobrego psychologa, który poprowadzi skuteczną psychoterapię w Warszawie Śródmieście warto rozpocząć od sprawdzenia opinii o poszczególnych specjalistach. Taka osoba powinna mieć kierunkowe wykształcenie i posiadać odpowiedni certyfikat. Terapeuta musi wzbudzać zaufanie, aby klient mógł się przed nim otworzyć i opowiedzieć o swoich przeżyciach. Sesja powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze, a psycholog musi zachować pełną dyskrecję. Warto pamiętać, że psycholog nie zajmuje się leczeniem farmakologicznym. Jeśli klient potrzebuje leków uspokajających lub antydepresantów, to terapeuta powinien mu zasugerować udanie się na konsultację do psychiatry.

Śmierć bliskiej osoby może spowodować poważne i nieodwracalne zmiany w życiu bliskich. Dlatego warto dać sobie czas na przepracowanie straty i odpowiednie przeżycie żałoby. Ten proces może przebiegać odmiennie w zależności od okoliczności, w jakich doszło do śmierci. Psychoterapia to dobry sposób na uporanie się z negatywnymi emocjami. Indywidualna terapia jest zalecana szczególnie tym osobom, które straciły dziecko, partnera lub rodzica.