Press "Enter" to skip to content

Jakie materiały będą idealne dla dzieci i niemowląt? – poradnik

Faktem jest, iż materiały i tkaniny wykorzystywane przez niemowlęta i dzieci, nie powinny spełniać wyłącznie kryteriów estetycznych, ale przede wszystkim te jakościowe i funkcjonalne. Warto więc zwracać uwagę na metki przyszyte do śpiworków, koców stanowiące istotną wskazówkę co do tego, czy dany materiał będzie przepuszczać powietrze lub, czy będzie łatwy w utrzymaniu w czystości.

Czym się kierować przy wyborze materiału dla dziecka?

Aktualnie wiele sklepów stacjonarnych i internetowych prowadzi sprzedaż tkanin do szycia. Ważne, by wybierać produkty, które zagwarantują dziecku pełny komfort i nie będą krępować jego ruchów. Ponadto należy zwrócić uwagę na miękkość i delikatność materiału. Świetnie sprawdzą się zatem dzianiny dla dzieci, które są elastyczne, wygodne w noszeniu i dobrze się układają. Dzianiny dla dzieci sprawdzą nie tylko do szycia ubrań, ale również jako materiał na kołderki, poszewki czy narzuty.

Dużą popularnością wśród mam, które samodzielnie szyją ubranka dla swoich dzieci cieszy się bawełna z kolorowymi nadrukami. Bawełna drukowana dziecięca oferuje bowiem nie tylko bogaty wybór wzorów, ale również wysoką przepuszczalność powietrza. Tym samym idealnie nadaje się na ubrania, które bezpośrednio przylegają do ciała. Bawełna drukowana dziecięca nie tylko zachwyca ciekawym deseniem, ale absorbuje również wilgoć oraz pot, dzięki czemu ciało może swobodnie oddychać.

Dobrym rozwiązaniem jest również tkanina wodoszczelna dziecięca. Materiał ten sprawdzi się przykładowo przy szyciu śliniaków czy płaszczy przeciwdeszczowych dla dzieci. Tkanina wodoszczelna dziecięca charakteryzuje się łatwością w utrzymaniu w czystości oraz wyjątkową wytrzymałością. Warto podkreślić, iż zarówno sklepy internetowe, jak i placówki stacjonarne, zapewniają szeroki asortyment gładkich, wodoszczelnych tkanin kolorowych, ale również wzorzystych.

Wybór w sklepach internetowych jest naprawdę duży, dlatego szansa na znalezienie produktu, który zapewni niemal 100% satysfakcję, jest również wysoka. Warto więc szukać tkanin naturalnych, takich jak bawełna, dzianina, len, jedwab, wiskoza czy bambus, które są delikatne oraz przyjazne dla skóry.

Jak prawidłowo dbać o materiały przyjazne dzieciom?

Jakość wybranego materiału wpływa na przewidywany okres jego eksploatacji. Istotne wskazówki odnośnie jego pielęgnacji, a więc prania i suszenia, zawsze są dostarczane przez producenta. Naturalne materiały, takie jak wełna czy jedwab źle znoszą wysokie temperatury. Natomiast naturalny len z każdym praniem staje się mocniejszy, lecz źle nosi wirowanie. Podobnie jest z dzianiną, która nie lubi gorącej wody i gwałtownych procesów piorących. W przypadku prania dzianiny dla dzieci warto więc rozważyć pranie ręczne lub wybrać program do prania tkanin delikatnych. Z kolei wysokojakościowa bawełna drukowana dziecięca może zostać wyprana w bardzo wysokiej temperaturze. Tkanina wodoszczelna dziecięca wymaga natomiast specjalnej pielęgnacji w postaci zastosowania płynu do prania, który zapobiegnie utracie jej właściwości wodoodpornych.

Wybierając materiał dla dziecka, warto kierować się kilkoma prostymi wskazówkami. Należy kupować materiały naturalne, ponieważ odznaczają się one wytrzymałością, są przewiewne oraz przyjazne dla skóry. Jeśli jednak chcemy uszyć dziecku trwały śliniak czy kurtkę przeciwdeszczową, warto wykorzystać zalety tkanin wodoszczelnych. Należy podkreślić, że każdy z wymienionych powyżej materiałów wymaga specjalnej ochrony i pielęgnacji, dla zachowania swoich właściwości przez długi czas.