Press "Enter" to skip to content

Jakie możliwości daje naświetlarka CtP?

W branży poligraficznej od jakiegoś czasu na szeroką skalę wykorzystuje się popularne naświetlarki CTP. Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest to urządzenie oraz jakie daje możliwości w codziennej pracy. W tym tekście zebraliśmy podstawowe informacje dotyczące naświetlarek CTP, ich funkcjonalności, a także potencjalnego wykorzystywania. Dlaczego warto mieć je w swoim zakładzie poligraficznym?

Czym jest naświetlarka CTP?

Naświetlarka CTP to profesjonalny sprzęt poligraficzny, który pozwala na naświetlanie płyt offsetowych przy wykorzystaniu technologii termicznej. Urządzenia pozwalają na naniesienie obrazu drukowanego na dedykowaną formę, w tym przypadku płyty offsetowe. Specyfika naświetlarki CTP polega na tym, że z powodzeniem poradzi sobie z wykonaniem nadruku na płaskich powierzchniach, czyli tzw. blachach.

Sam skrót CTP pochodzi od angielskiego wyrażenia i dosłownie oznacza „Z komputera na płytę”. W ten sposób obrazowo można przedstawić podstawowe działania naświetlarek w tej technologii druku. Metoda ta jest stosunkowo młoda i pierwszy raz użyto jej w 1990 roku. Od tego czasu znacznie zyskała na popularności, dlatego urządzenia te znajdziemy w większości dobrze wyposażonych zakładów poligraficznych.

Urządzenia do druku offsetowego

Naświetlarki CTP wykorzystywane są w druku offsetowym. Dotyczy to zadań, w których wymaga się stworzenia dużej ilości egzemplarzy danego wydruku. Wysokiej jakości naświetlarki CTP są pożądane przez zakłady poligraficzne, w których drukuje się książki, gazety, czy też materiały reklamowe. Wykorzystanie tego urządzenia pozwala na usprawnienie całego procesu drukowania, zadbanie o jednakową jakość i styl wydruku na dużej liczbie produktów, a także na optymalizację kosztową. W związku z tym docelowo pozwala nie tylko na sprawny wydruk, ale również zaoszczędzenie środków.

Opłacalność przy większym nakładzie

Specyfika działania naświetlarek CTP polega na tym, że ich wykorzystywanie opłaca się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym nakładem produkcji. Tam, gdzie nakład jest incydentalny lub zlecenie mniej standardowe, z reguły wykorzystuje się nowoczesny druk cyfrowy. Przy każdej potrzebie związanej z wydrukiem, warto zweryfikować opłacalność poszczególnej techniki. Często pozwala to na spore oszczędności, dzięki czemu wzrasta rentowność prowadzenia biznesu.

Naświetlarki CTP to nie tylko drukowanie gazet i książek

Posiadanie w zakładzie poligraficznym naświetlarek CTP daje dodatkowe możliwości. Tak naprawdę wykorzystywane są nie tylko przy produkcji gazet i książek. Z ich funkcjonalności bardzo często korzysta sektor reklamowy. Urządzenia doskonale odnajdują się w przypadku drukowania offsetowego materiałów reklamowych, w tym ulotek, gazetek reklamowych, wizytówek i katalogów. Najczęściej robi się to na dużą skalę, dzięki czemu offset sprawdza się znakomicie.

Technologia druku CTP może być również stosowana przy produkcji opakowań do artykułów spożywczych, metek do odzieży oraz wielu innych produktów. Jej możliwości są praktycznie nieograniczone, a sposób wykorzystania w dużej mierze zależy od aktualnych potrzeb klienta. Posiadanie naświetlarki CTP w zakładzie poligraficznym korzystnie wpłynie na szerokość świadczonych przez niego usług.