Press "Enter" to skip to content

Jakie zabawki dla pięciolatka?

Podstawową formą aktywności dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa. Służy ona poznawaniu świata zewnętrznego, rozwija wyobraźnię i uczy nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Zabawa jest naturalną działalnością dziecka, ale można ją dodatkowo aktywizować poprzez dostarczanie zabawek odpowiednich do wieku rozwojowego. Czym należy się kierować przy wyborze?

Zabawki do zajęć ruchowych

Akcesoria służące do zabawy powinny być dostosowane do poziomu rozwoju psychofizycznego dziecka. Prawidłowo rozwinięty 5 latek przejawia sporą aktywność ruchową. W ten sposób doskonali swoje funkcje motoryczne, orientację w przestrzeni oraz ogólną sprawność fizyczną. Sklep z zabawkami w Zakopanem oferuje rozmaite artykuły pomocne przy organizowaniu dzieciom zabaw ruchowych. Mogą to być:

 • rowerki, hulajnogi,
 • piłeczki, baloniki,
 • zestawy do gier ruchowych,
 • huśtawki, zjeżdżalnie,
 • komplety do badmintona.

Tego typu akcesoria umożliwiają dzieciom zabawę na świeżym powietrzu, co jest dodatkowym walorem prozdrowotnym.

Rozwijające zabawy tematyczne

W zabawie dzieci odzwierciedlają sytuacje z ich najbliższego środowiska. Naśladują czynności mamy opiekującej się dziećmi, majsterkującego taty, pani w przedszkolu, lekarza, kierowcy. Zabawa jest atrakcyjniejsza, gdy maluchy mają do dyspozycji przedmioty nabyte w sklepie dla dzieci w Zakopanem, umożliwiające poznawaniu różnych zawodów i ról społecznych:

 • domek dla lalek,
 • kuchenkę ze sprzętem do gotowania,
 • zestaw plastikowych przyrządów lekarskich,
 • mobilny samochodzik,
 • ladę sklepową z przykładowymi produktami,
 • zabawkowe narzędzia do majsterkowania.

W przydomowym ogródku warto umieścić drewniany domek, w którym 5 latki zawsze chętnie spędzają czas, wymyślając coraz to nowe scenariusze zabaw. Przy wyborze zabawek trzeba kierować się zainteresowaniami dziecka. Dziewczynki chętnie skupiają się na czynnościach domowych, chłopcy wolą bardziej ekspresyjne zajęcia.

Kształcące zabawki dla 5-latka

Dzieci w tym wieku są bardzo aktywne w sferze poznawczej. Interesują się budową i działaniem urządzeń mechanicznych oraz zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie. Wszystko to najlepiej poznają przez własne działanie. Sklep dla dzieci w Zakopanem ma w swoim asortymencie zabawki pobudzające do myślenia i działania. Są to zabawki interaktywne, rozwijające spostrzegawczość i logiczne myślenie. Przy wyborze zabawek dla 5 latka należy też kierować się tym, że wkrótce zostanie on uczniem pierwszej klasy. Warto więc wyposażyć dziecko w zabawki kształcące analizę wzrokowo – ruchową, która jest podstawą nauki czytania i pisania. Mogą to być różnego typu układanki, które zarazem służą doskonaleniu sprawności manualnej.

Przy wyborze zabawek dla 5 latka należy kierować się wszystkimi aspektami rozwojowymi charakterystycznymi dla tego wieku. Dotyczy to zarówno sfery ruchowej, jak też umysłowej. Dzięki takiej stymulacji rozwój dziecka jest szybszy i harmonijny.