Press "Enter" to skip to content

Karnisze – poznaj ich rodzaje

W ostatnim czasie samodzielna aranżacja domowych wnętrz zyskuje na popularności. Wybór kolorystyki, rodzaju umeblowania, materiałów i elementów dekoracyjny jest uzależniony w takim wypadku od posiadanego budżetu i gustu, wspartych wiedzą zaczerpnięta z tematycznych portali dekoratorskich. 

Jednym z miejsc, które sprawiają duże problemy niewprawionych entuzjastom domowych aranżacji, jest przestrzeń okienna. Postawić na funkcjonalność czy estetykę? Prostotę czy klimat? 

Popularniejsze są rolety czy karnisze szynowe? 

Na myśl o nowoczesnym wnętrzu znacznie częściej pojawia się wizja systemy opartego na żaluzjach lub roletach, czasami nawet tych automatycznych, działających na pilota czy aplikacje. Alternatywą, która nadal nie wychodzi z mody, są tradycyjne karnisze sznurkowe lub drążkowe, które sprawdzają się do bardziej przestronnych pomieszczeń. 

Mimo to nowoczesny wystrój wnętrza oznaczać może nie tylko automatyzację i zaawansowane rozwiązania technologiczne. To także lekkość i estetyka, jak w przypadku stylu skandynawskiego czy Boho. Królują w nich karnisze szynowe umieszczane na sufitach, dodając optycznie więcej miejsca w mniejszych pokojach dziennych. Zaś podwójny system zapewnia możliwość używania zarówno zasłon, jak i firan. Takie rozwiązanie pozwala na uatrakcyjnienie wnętrza, zmieniając przestrzeń okienna w element dekoracyjny mieszkania lub domu. 

Jakie karnisze wybrać w zależności od pomieszczenia? 

Podjęcie decyzji o tym, jakiego rodzaju konstrukcje wybrać, z jakiego materiałów, o jakich wymiarach i w jakiej kolorystyce należy podjąć po ustaleniu wstępnej koncepcji aranżacyjnej. 

Ważne jest przede wszystkim umiejscowienie okna i jego wielkość. Będzie to wpływało na wybór odpowiedniego karnisza narożnego. Dla wariantów aluminiowych przewidziana jest większa elastyczność w gięciu,  stosowaniu łączników przegubowych lub łuków 90 stopni. Przy konstrukcjach metalowych swoboda ta jest ograniczona. 

Istotne jest także przeznaczenie pomieszczenia, czy będzie to sypialnia, gdzie liczy się przede wszystkim prywatność, czy salon, gdzie ważniejsze będzie naturalne światło. W przypadku pokoi mających zapewnić dyskrecję, stawia się na rozwiązania typu karnisze hotelowe. Są to solidne konstrukcje, które wytrzymują ciężkie zasłony, wyciszające i zaciemniające wnętrze.  

Stawiając na samodzielny wystrój wnętrz, należy pamiętać o spójności w obrębie jednego pomieszczenia: jednakowe odcienie i uzupełniające się barwy, czy kontrastujące ze sobą różne kolory. 

Wpływ na ostateczną decyzję będzie miała także przestrzeń okienna, która jest jednym z centralnych elementów pokoju. Zasłony i firany to bardziej tradycyjne rozwiązania, które znalazły swoje miejsce we współczesnych aranżacjach obok rolet i żaluzji, przywodzących na myśl industrialne wnętrza.