Press "Enter" to skip to content

Keramzyt – najważniejsze zalety podłoża w uprawach hydroponicznych i glebowych

Dzięki nowoczesnym badaniom i zastosowaniu odpowiednich podłoży tj. keramzyt, uprawa roślin bez użycia gleby stała się możliwa. Jest to niezwykle praktyczna i bardzo popularna koncepcja, mająca coraz większe zastosowanie zarówno na świecie, jak i w Polsce. Keramzyt występuje w formie niewielkich, glinianych kulek, które zostały poddane obróbce w wysokiej temperaturze. Po wypaleniu w piecu niewielkie kamyki rozszerzają się i stają się porowate od wewnątrz. Inne nazwy, pod którymi występuje keramzyt to gliniane kulki hydroponiczne, hydroton, gliniane kamyki lub lekkie kruszywo z gliny spienionej. Stosowanie keramzytu jako podłoża do uprawy w ogrodnictwie kontenerowym lub w systemie hydroponicznym ma wiele zalet.

Keramzyt zatrzymuje wilgoć

Podstawową funkcją kamyczków z gliny hydrotonowej jest zatrzymywanie wilgoci. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy, gdy istnieje konieczność posadzenia rośliny w miejscu niedoboru wody. Zastosowanie keramzytu jest doskonałym sposobem gromadzenia wilgoci, a tym samym utrzymanie nawodnienia roślin z równoczesnym dostępem do minerałów i składników odżywczych. Gliniane kamyki absorbują wodę i zatrzymują ją wewnątrz, aby rośliny mogły ją przyjmować zgodnie z ich potrzebami.

Keramzyt zwiększa napowietrzenie

Kamyczki gliniane są lekkie i porowate, co umożliwia zatrzymanie w nich powietrza, a tym samym gwarantuje napowietrzenie systemu korzeniowego rośliny. Struktura hydrotonów jest taka, że jest lekki i ma wystarczająco dużo miejsca w środku, aby uchwycić powietrze i pozwolić mu uwolnić się, gdy tylko rośliny lub zbiory tego potrzebują. Rośliny rosną lepiej, gdy otrzymują odpowiednie ilości powietrza, wody i światła słonecznego.

Keramzyt zapewnia niezawodny drenaż

W przypadku wielu upraw problemem może okazać się nadmiar wilgoci. W takiej sytuacji trzeba pomyśleć o odpowiednim drenażu. Jak wspomniano powyżej, hydrotony są świetnymi absorbentami wody, gromadzą jej nadmiar i przechowują ją do późniejszego wykorzystania. Zapobiega to uszkodzeniom korzeni z powodu nadmiaru wody. Zasadniczo, kamyki gliny stosuje się jako warstwę podstawową lub obok niej, aby pomóc roślinom w uzyskaniu odpowiedniej ilości wody i powietrza.

Keramzyt jest bezpieczny dla środowiska

Głównym składnikiem keramzytu jest glina, która jest w 100% naturalna i przyjazna dla środowiska. Gleba i woda są odpowiednio mieszane, a następnie podgrzewane w rozgrzanym piecu. W wyniku tego procesy powstają małe, porowate kulki. W procesie tym nie bierze udziału żaden szkodliwy gaz lub składnik, dlatego produkt końcowy jest również całkowicie bezpieczny dla środowiska. Keramzyt jest pełen minerałów i naturalnych składników, które pomagają roślinom rosnąć zdrowo i szybciej.

Do wielokrotnego wykorzystania

Gliniane kamyki mogą być używane wiele razy do sadzenia ulubionych drzew lub warzyw. O ile na jego powierzchni nie osadza się duże nagromadzenie soli lub substancji organicznych, zawsze można go umyć i użyć ponownie. Nie ma przewidywanego terminu ważności kamyków glinianych ­– ich żywotność zależy od intensywności użytkowania.

Keramzyt ma neutralne pH

W hydroponice zalecane pH podłoża do uprawy roślin powinno utrzymywać się w zakresie 5,6 – 6,3. Jeśli pH wyjdzie poza ten zakres, roślina zostanie pozbawiona pewnych niezbędnych składników odżywczych. Niektóre podłoża hydroponiczne są kwaśne lub alkaliczne, co może utrudnić utrzymanie idealnego pH. Keramzyt wykazuje neutralne pH,  co znacznie ułatwia uprawę roślin.

Keramzyt to podłoże, które warto wykorzystywać w uprawach hydroponicznych, ale również warto wzbogacać nim uprawy glebowe. Dzięki temu zapewniamy roślinom odpowiedni drenaż, a ich korzenie mają zapewniony optymalny dostęp do powietrza.