Press "Enter" to skip to content

Kiedy ekstrakcja zęba będzie koniecznością?

Pacjenci cierpiący na różnego rodzaju schorzenia jamy ustnej często obawiają się utraty zębów. Ekstrakcja bywa jednak, czasami, koniecznością. Jeśli uszkodzony ząb nie może być wyleczony dostępnymi metodami zachowawczo-periodontologiczno-endodontycznymi lub zagraża zdrowiu ogólnemu pacjenta, lepiej jest go usunąć, niż mierzyć się z gorszymi powikłaniami. W jakich przypadkach dentysta doradza usunięcie zęba?

Ekstrakcja zęba chorego lub uszkodzonego

Najczęstszą przyczyną usuwania stałych zębów jest ich zły stan, niemożliwy do naprawienia poprzez dostępne metody leczenia i rekonstrukcji. Ząb złamany w wyniku wypadku albo głęboko zniszczony przez próchnicę bądź chorobę przyzębia nie daje się łatwo uzupełnić lub zregenerować przez stosowane w stomatologii rozwiązania. Nawet gdyby został nadbudowany, uszkodzony korzeń może nie utrzymać nowego materiału i po krótkim czasie ząb byłby znowu niekompletny. Jeśli wyrzynająca się ósemka (tzw. ząb mądrości) rośnie w nieprawidłowym kierunku lub jest od razu w złym stanie, chirurg stomatologiczny decyduje zwykle o jej usunięciu. Nieprawidłowe wyrzynanie się zębów mądrości skutkuje czasami powstaniem stanu zapalnego: w przypadku pojawienia się bólu, trudności z otwieraniem ust i przełykaniem, a także opuchnięcia dziąseł i twarzy należy niezwłocznie udać się do lekarza – prawdopodobnie niezbędne będzie natychmiastowa ekstrakcja zęba i zapobiegawcze podanie antybiotyku lub silnych środków przeciwbólowych.

Powodem do usunięcia zęba jest też czasami stan pacjentów poddawanych chemioterapii lub pacjentów, u których ma być wykonany przeszczep organu: w takich przypadkach ekstrakcja bywa procedurą zapobiegawczą, mającą na celu uniknięcie poważnych powikłań ze strony źródła zapalenia (choroby odogniskowej) i związanej z nią reakcji układu odpornościowego pacjenta.

Usuwanie zębów ze względów funkcjonalno-estetycznych

Inne powody, które mogą przesądzić o podjęciu przez lekarza decyzji o ekstrakcji zęba, są związane z leczeniem ortodontycznym lub protetycznym. Ortodonta może zdecydować o usunięciu jednego lub kilku zębów, aby zwolnić nieco miejsca w zbyt ciasnej szczęce lub żuchwie: po ekstrakcji wybranych zębów, pozostałe można przy pomocy aparatu ortodontycznego ustawić w taki sposób, aby zapełnić puste miejsce, tworząc prosty i symetryczny uśmiech. Pacjenci narzekający na nieestetycznie wyglądające i utrudniające gryzienie albo mówienie zęby np. związane z chorobą przyzębia mogą w sytuacji braku możliwości skutecznego ich leczenia być kierowani na ekstrakcje i następcze leczenie protetyczne lub implantoprotetyczne. Ostateczną decyzję co do kwalifikacji do zabiegów podejmuje zawsze lekarz, który bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta i aktualne istniejące problemy w jamie ustnej pacjentów.

Podsumowanie

Ekstrakcję przeprowadza się tylko w ostateczności, jednak nie należy nadmiernie się jej obawiać: przy dzisiejszym stanie rozwoju nowoczesnych technik dentystycznych proces usuwania zepsutego lub uszkodzonego zęba nie powoduje u pacjentów większego dyskomfortu. Przed podjęciem decyzji o ekstrakcji stomatolog zawsze przeprowadza dokładne badanie i diagnostykę mająca na celu wykluczenie innych możliwości naprawy problemu. Warto pamiętać również o nowoczesnych metodach uzupełniania powstałych ubytków. W wielu przypadkach bezpośrednio po ekstrakcji może nastąpić wszczepienie implantów stomatologicznych – tym samym braki zębowe mogą zostać w krótkim czasie uzupełnione stabilną i estetyczną koroną, poprawiając wygląd całego uśmiechu.