Nie tylko ustawienie mebli, wykończenie ścian czy dominująca we wnętrzu kolorystyka ma znaczenie w pracy dekoratora. Aranżując mieszkanie, warto zwrócić uwagę również na oświetlenie wewnętrzne, ponieważ może ono znacząco wpływać na ogólne postrzeganie danej przestrzeni. Przykładowo bardzo łatwo osiągnąć efekt prześwietlenia, gdy zostanie zainstalowane zbyt wiele mocnych żarówek lub skutek zupełnie odwrotny, jeżeli przez brak optymalnego światła pomieszczenie stanie się mało przytulne i bardzo ponure. W artykule podpowiadamy, na jakie parametry oświetlenia warto zwrócić uwagę przed udaniem się do sklepu budowlanego.
Lumeny – miara strumienia świetlnego
W lumenach określa się ilość światła, którą emituje dana żarówka i jest to wartość stała przypisana do konkretnego produktu. Lumeny podaje się głównie w przypadku źródeł oświetlenia LED. Natomiast przy tradycyjnych jarzeniówkach częściej wykorzystuje się tzw. waty, czyli wartość mocy potrzebnej żarówce do działania. Zasadniczo źródło światła będzie tym mocniejsze, im więcej posiada lumenów. Należy zatem umiejętnie dobierać produkty do funkcji czy charakteru pomieszczenia. Warto dodać, że w internecie dostępne są wirtualne przeliczniki lumenów na zamienniki w watach.
Luksy – natężenie światła
Należy podkreślić, iż światło nie pada z takim samym natężeniem na każdą powierzchnię w pomieszczeniu. Im punkt pomiarowy znajduje się dalej od źródła, tym wartość luksów w danym miejscu jest niższa. Ilość światła wyrażoną w lumenach, która przypada na metr kwadratowy, podaje się właśnie w luksach. Wiedząc, ile orientacyjnie luksów powinno znaleźć się w konkretnym pomieszczeniu i znając jego powierzchnię, można zatem dopasować odpowiednie w tej sytuacji żarówki. W celu uzyskania dokładnych wartości specjaliści używają profesjonalnych programów obliczeniowych. Dla uproszczenia rachunków jako całkowity metraż, na który pada światło, przyjmuje się powierzchnię podłogi w pomieszczeniu. Przybliżona wartość luksów to przykładowo:
- 50 lx w korytarzu,
- 200 lx w jadalni,
- 250 lx w sypialni,
- 300 lx w łazience,
- 500 lx w miejscu nauki.
Dysponując zatem jadalnią o powierzchni 12 m2 i stwierdzając, że do jej oświetlenia potrzeba 200 lx, należy pomnożyć wartość 200 lx przez powierzchnię pokoju. Wszystkie żarówki w takiej jadalni powinny zatem mieć wspólnie 2400 lumenów, co da się osiągnąć przy użyciu trzech źródeł światła LED po 800 lumenów każde.
Kelwiny – barwa światła
Za pomocą kelwinów określa się natomiast temperaturę barwową emitowanego światła, czyli innymi słowy, jego widoczny odcień. Im niższa wartość wyrażona w jednostce K, tym oświetlenie będzie miało cieplejszą, lekko żółtą lub nawet czerwoną barwę. Światło poniżej 3300 K wprowadzi przytulną, kameralną atmosferę do salonu lub pozwoli wyciszyć się w sypialni. Cieplejsze światło będzie zatem bardziej odpowiednie do spotkań towarzyskich, gdy umysł nie wymaga skupienia i może się odprężyć. Z kolei większa niż 5400 K liczba kelwinów oznacza barwę chłodniejszą o niebieskim zabarwieniu. Wspiera ona koncentrację, dlatego najczęściej stosuje się ją w biurach czy bibliotekach. Należy wspomnieć, że jako neutralne dla ludzkiego oka, określa się światło białe przyjmujące wartości z przedziału 3300-4000 K. Przy takim oświetleniu bez problemu można wykonać czynności wymagające precyzyjnego określenia kolorów, takie jak gotowanie czy nakładanie makijażu.
Obliczenia mają znaczenie
W zależności od tego, z jakim typem pomieszczenia ma się do czynienia (np. kubatura, wystrój, funkcjonalność), oświetlenie wewnętrzne powinno być do niego odpowiednio dostosowane. Nie warto pozostawiać tej kwestii przypadkowi, gdyż istnieje ryzyko urządzenia przestrzeni niepraktycznej lub niekomfortowej dla użytkownika.