Press "Enter" to skip to content

Łysienie plackowate – jak powstrzymać skutki choroby?

Jedną z chorób mieszków włosowych jest łysienie plackowate. Prowadzi ona do wypadania włosów oraz ma wpływ na zaburzenie estetyki ciała, a także funkcjonowanie organizmu. Choroba najczęściej dotyka osoby, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia. Zdarza się także u osób po przekroczeniu tej bariery. Łysienie plackowate to choroba skórna, której przyczyny wciąż nie zostały w stu procentach potwierdzone. Leczenie schorzenie odbywa się m.in. za pomocą zabiegów trychologicznych takich jak: osocze bogatopłytkowe, mezoterapia igłowa, karboksyterapia i mikropigmentacja medyczna.

Konsultacja trychologiczna – kiedy z niej skorzystać?

Osobą odpowiadającą za leczenie łysienia plackowatego (oraz innych chorób skóry głowy) jest trycholog. Po konsultacji trychologicznej specjalista wybiera odpowiednią metodę leczenia, dzięki której regeneruje się skórę głowy, włosy i cebulki włosowe. Profesjonalna konsultacja pozwala na zdiagnozowanie przyczyn łysienia, a następnie wdrożenie leczenia zabiegowego i farmakologicznego. Leczenie odbywa się także za pomocą dedykowanych kosmetyków trychologicznych.

Wśród wskazań do odbycia konsultacji znajdują się:

  • wypadanie włosów w stopniu nadmiernym;
  • łupież;
  • łysienie plackowate;
  • przerzedzenia włosów;
  • łysienie;
  • zapalenie skóry głowy (w tym łojotokowe);
  • podrażnienia skóry głowy.

Łysienie plackowate – rekomendowane zabiegi

W leczeniu łysienia plackowatego stosuje się m.in. zabiegi medycyny estetycznej, które wpływają na pobudzenie prawidłowego działania skóry głowy, a także regeneracje jej, cebulek i mieszków włosowych. Poniżej przedstawiamy rekomendowane zabiegi trychologiczne.

Mezoterapia igłowa

Zabieg polega na nakłuwaniu skóry głowy za pomocą mikroigiełek, dzięki czemu pod skórę wstrzykiwane są substancje czynne. Po ich przeniknięciu do naskórka odpowiadają za pobudzenie samoregeneracji skóry, produkcji elastyny i kolagenu. Pierwsze efekty mezoterapii igłowej widać już po pierwszym zabiegu. Zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny, a także przystosowany do stosowania go przez 12 miesięcy w roku.

Osocze bogatopłytkowe

Rekomendowanym zabiegiem trychologicznym jest także osocze bogatopłytkowe. Zabieg polega na wstrzykiwaniu pod skórę pacjenta składników odżywczych, które powstają na bazie pobranej wcześniej od niego krwi. Taka substancja ma działanie dobroczynne i bogata jest w czynniki wzrostu, które skutecznie leczą łysienie plackowate. Osocze bogatopłytkowe wzmacnia cebulki włosów, a także hamuje łysienie i wypadanie włosów. Do efektów tego zabiegu zalicza się także: rewitalizację skóry głowy, poprawa kondycji nowych włosów, stymulację wzrostu włosów.

Karboksyterapia

W zabiegu karboksyterapii wykorzystuje się dwutlenek węgla, który wstrzykiwany jest w okolice mieszków włosowych. Efektem tego jest pobudzenie organizmu do zwiększonego transportu tlenu w leczonym obszarze. Dotlenienie skóry głowy ma wpływ na stymulację wzrostu włosów oraz hamuje ich wypadanie. Dzięki powstaniu nowych sieci krwionośnych cebulki włosów zostają wzmocnione. Ze względu na wykorzystanie w zabiegu dwutlenku węgla, nie mogą z niego korzystać osoby w ciąży, w okresie laktacji, z chorobami nowotworowymi, łuszczycą i stanami zapalnymi. O szczegóły warto zapytać trychologa.

Mikropigmentacja medyczna

Zabieg ten można porównać do makijażu permanentnego. Polega na zastosowaniu pigmentów do zamaskowania ubytków w owłosieniu. W trakcie zabiegu skóra głowy nakłuwana jest igłami, a następnie wprowadza się do niej barwnik dobrany do cery klienta. Zabieg nie wpływa na wzrost włosów, jednak znacznie zwiększa estetykę skóry głowy pacjenta. Efekty zabiegu utrzymują się nawet do 6 lat.