Press "Enter" to skip to content

Na czym polega prowadzenie pełnej księgowości?

Pełna księgowość to dużo bardziej złożona metoda prowadzenia ksiąg handlowych. Jej głównym zadaniem jest odpowiednie księgowanie wszelkich operacji dokonywanych przez dane przedsiębiorstwo. Jakie usługi wchodzą w zakres pełnej księgowości? Dlaczego warto zlecić jej prowadzenie profesjonalnemu podmiotowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w treści niniejszego artykułu.

Pełna księgowość – które firmy powinny ją prowadzić?

Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości spoczywa przede wszystkim na spółkach. W ustawie o rachunkowości można przeczytać o tym, że pełna księgowość dotyczy również osób fizycznych, spółek cywilnych, jawnych i partnerskich, jeśli przychody netto w zeszłym roku podatkowym przekroczyły określoną wartość. Nie oznacza to jednak, że firmy nie spełniające wyżej opisanych wytycznych nie mogą prowadzić pełnej księgowości. Należy jednak mieć świadomość, że ta metoda jest dużo bardziej zaawansowana, niż księgowość uproszczona.

Czym jest pełna księgowość?

Pełna księgowość oznacza dużo bardziej precyzyjny sposób rozliczania wszystkich transakcji finansowych wykonywanych przez przedsiębiorstwo. Takie rozwiązanie sprawia, że księgi handlowe są dużo bardziej przejrzyste. Na podstawie obecnych w nich zapisów można łatwo ocenić kondycję finansową danej spółki. Tego typu informacje są niezwykle istotne dla udziałowców, ale również dla samej firmy. Na podstawie posiadanej wiedzy można w łatwy sposób oszacować zyski, a także planować inwestycje.

W ramach prowadzenia pełnej księgowości (np. na Bemowie) wykonuje się również ewidencjonowanie poszczególnych źródeł dochodu. To zagadnienie szczególnie istotne dla organów podatkowych, ponieważ w ramach kontroli z ich strony weryfikuje się poprawność wszystkich aspektów.

Prowadzenie pełnej księgowości jest równoznaczne z prowadzeniem kart wynagrodzenia pracowników. W ten sposób dużo łatwiej jest rozliczyć koszta uzależnione od zatrudniania osób trzecich. Dodatkowo, w skład pełnej księgowości wliczona jest także inwentaryzacja majątku firmowego oraz zobowiązań dotyczących innych podmiotów. Dzięki temu można skutecznie uniknąć nadużyć spowodowanych nieprawidłowym zarządzaniem majątkiem przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto zlecić prowadzenie usług księgowych?

Prawidłowe prowadzenie pełnej księgowości wymaga skrupulatności i rzetelności. Korzystając z usług księgowych można liczyć na to, że wszelkie transakcje finansowe będą odnotowane w księdze. Jednocześnie, specjalista zajmujący się pełną księgowością (np. z biura na Bemowie) będzie w stanie zaproponować sposoby na realną optymalizację kosztów. To z kolei może zaowocować sporą oszczędnością dla niejednego przedsiębiorcy. Pracownicy biur rachunkowych są więc rozwiązaniem korzystnym z finansowego punktu widzenia. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, przedsiębiorca może skupić się na udoskonalaniu działalności swojej firmy, a nie na pilnowaniu dokumentów. W związku z tak dużym pakietem korzyści, zewnętrzne usługi księgowe cieszą się obecnie tak dużą popularnością, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.