Press "Enter" to skip to content

Na jakie udogodnienia możesz liczyć, decydując się na nocleg w hostelu? – poradnik

Właściciele hosteli są prawnie zobowiązani do dostosowania swoich obiektów w taki sposób, aby spełniały one przyjęte normy sanitarne, przeciwpożarowe i budowlane. Osoby zarządzające hotelami muszą ponadto uzyskać odpowiednie pozwolenia i koncesje. Jednakże usługi dodatkowe oferowane w tego typu obiektach mogą być bardzo zróżnicowane. Przykładowo hostele w Warszawie różnią się standardem, wielkością i wyposażeniem pokoi czy akcesoriami dostępnymi we wspólnej przestrzeni.

Hostele w Warszawie

Niedrogie hostele w Warszawie lub innych dużych miastach są atrakcyjne dla turystów nie tylko ze względu na cenę, ale również dlatego, że dają szansę nawiązania nowych znajomości. Hostele są bardziej kameralne i ze względu na dzielone przestrzenie sprzyjają kontaktom pomiędzy lokatorami. Z tego powodu gośćmi hosteli najczęściej są grupy uczniów lub studentów bądź pojedyncze osoby będące na wyjazdach służbowych.

Zalety nocowania w hostelu

Osoby regularnie wybierające noclegi w hostelach, zapewne mają świadomość tego, że tego typu obiekty zazwyczaj oferują znacznie więcej niż łóżko i dostęp do łazienki. Wśród udogodnień i zalet hosteli, warto wymienić m.in.:

  • Hostele w Warszawie i innych dużych miastach dbają o to, aby ich goście się nie nudzili. Oferują zatem dużo różnych możliwości wspólnego spędzania czasu. Najpopularniejszą formą jest karaoke, gry planszowe czy piłkarzyki. W ciągu dnia są natomiast organizowane wspólne wycieczki po mieście czy posiłki.
  • W większości hosteli w cenie noclegu mamy zapewnione śniadanie. Oczywiście jest to bardzo podstawowy zestaw, który zawiera chleb tostowy, dżemy, masło, ser, wędlinę, płatki oraz kawę i herbatę. Zapewne nie można tego porównać do wyboru, który oferuje dobry hotel.
  • W każdym hostelu znaleźć można miejsce do darmowego i bezpiecznego przechowania bagażu.
  • Obecnie w standardzie mamy możliwość korzystania z bezpłatnego Wi-Fi, a nawet komputera umieszczonego w tzw. części wspólnej.
  • Hostel jest również dobrą okazją do oszczędzenia na posiłkach. Zamiast stołować się na mieście, można bowiem skorzystać z kuchni wyposażonej we wszystkie potrzebne przybory oraz naczynia i przygotować posiłek na własną rękę.
  • Wielkość pokoi jest bardzo zróżnicowana. Nim więcej osób w jednej przestrzeni tym teoretycznie głośniej i mniej komfortowo. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy podróżujemy większą grupą. W takim przypadku można wynająć tzw. dorm i mieć wszystkich znajomych ze sobą.
  • Hosteli w każdym większym mieście jest na tyle dużo, że każdy jest w stanie znaleźć dla siebie dogodną lokalizację. Zazwyczaj najlepiej wybrać obiekt w centrum miasta ze względu na komfortowy dojazd do najpopularniejszych atrakcji.
  • W hostelu można uzyskać dużo informacji na temat miasta i tego, jak zorganizować sobie czas wolny. Zawsze otrzymamy dużo ulotek, darmową mapę miasta czy tematyczne wlepki.

Czy hostel to dobry wybór w podróży?

Z całą pewnością wybór hostelu na kilkudniowy pobyt w stolicy jest dobrym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że wbrew pozorom tego typu obiekty są bardzo zróżnicowane i mają inną specyfikę. Każdy ma inny wystrój, obsługę, standard, dodatkowe udogodnienia czy wyżywienie. Dlatego przed podjęciem decyzji o noclegu w danym miejscu należy dobrze zapoznać się z ofertą i ocenami innych gości. Wbrew pozorom nocleg w hostelu może okazać się ciekawą alternatywą dla luksusowych apartamentów czy klimatycznych pensjonatów. Hostel jest najlepszą opcją dla dużych grup, ale jeżeli zależy nam na większej prywatności, zawsze możemy zarezerwować pokój jednoosobowy.