Press "Enter" to skip to content

Organizacja pogrzebu – jak wybrać dom pogrzebowy?

Organizacja pogrzebu – jak wybrać dom pogrzebowy?

W obliczu śmierci bliskiej osoby bardzo trudno nam się skupić na formalnościach związanych z pogrzebem. Nawet największe zaangażowanie nie sprawi, że o czymś nie zapomnimy lub coś pominiemy. Dużym odciążeniem jest dla nas dom pogrzebowy. Tylko jak wybrać ten odpowiedni? Odpowiadamy!

Dostępność i lokalizacja dom pogrzebowego

Przy wyborze dobrego domu pogrzebowego musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego dostępność. W wielu przypadkach śmierć przychodzi niezapowiedziana także w nocy. Choć w szpitalu nie jest to większy problem, to w domu już jak najbardziej tak. Dlatego powinniśmy szukać domu pogrzebowego, który będzie przyjmował zgłoszenia o każdej porze dnia i nocy. Drugim ważnym aspektem jest lokalizacja. Pracownicy pojawią się znacznie szybciej, jeżeli siedzibę będą mieli w najbliższej okolicy. Zresztą nie możemy zapominać też o kosztach, które poniesiemy. Jeżeli wybierzemy zakład zlokalizowany w pobliżu, mniej zapłacimy za transport. Mogłoby się wydawać, że w obliczu takiej tragedii jak śmierć nie wypada mówić o pieniądzach, ale organizacja pogrzebu nie należy do tanich przedsięwzięć. Nie warto więc przepłacać za usługi, które możemy mieć taniej i poświęcić środki na inne równie ważne elementy ceremonii.

Doświadczenie pracowników domu pogrzebowego

Praca w domu pogrzebowym nie jest przeznaczona dla każdego, ponieważ obcowanie każdego dnia ze śmiercią nie jest łatwe. Dlatego wybierając taką firmę, koniecznie sprawdźmy, czy pracownicy mogą wykazać się odpowiednim doświadczeniem. W tych ciężkich chwilach to oni powinni być dla nas, nie odwrotnie. Poza samą organizacją pogrzebu muszą być obok i w razie potrzeby wesprzeć dobrym słowem lub odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Co więcej, mamy prawo wymagać, aby nas wysłuchali i przygotowali uroczystość zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Oczywiście w granicach rozsądku.

Opinie innych klientów domu pogrzebowego

Obecnie każda szanowana firma w tym także domy pogrzebowe mają swoją stronę internetową. Dla nas jest to spore ułatwienie, ponieważ w zaciszu własnego mieszkania możemy przejrzeć kilka różnych ofert i wybrać tę, która będzie najlepsza. Nie bez znaczenia są też opinie innych osób, które wcześniej skorzystały z usług zakładu. Internauci chętnie dzielą się własnymi odczuciami i spostrzeżeniami zarówno negatywnymi, jak i pozytywnymi. Jeśli przeważają te drugie, to dla nas jest to znak, że dom pogrzebowy jest godny zaufania i świadczy usługi na najwyższym poziomie. Jest to bardzo istotne głównie dlatego, że organizacja pogrzebu najprawdopodobniej będzie przebiegała bez żadnych komplikacji, a zmarły będzie miał godny pochówek.

Usługi świadczone przez dom pogrzebowy

Nie każdy dom pogrzebowy może zapewnić nam kompleksową obsługę. Zakres usług powinien być na tyle szeroki, abyśmy osobiście mieli jak najmniej formalności do załatwienia. Profesjonalny zakład zadba o transport zmarłego, miejsce w kaplicy, oprawę muzyczną, dokumentację urzędową i szpitalną oraz akcesoria pogrzebowe np. wieńce lub ubranie dla zmarłego. Ostatecznie decyzję możemy podjąć przez wzgląd na podejście pracowników wobec nas. Ich uprzejmość, dyskrecja, empatia oraz szacunek są najważniejsze.
Wybór dobrego domu pogrzebowego nie jest proste, ale powyższe czynniki mogą nam w tym pomóc. Kiedy będziemy się nimi kierować, ostatnie pożegnanie na długo pozostanie w naszej pamięci.