Press "Enter" to skip to content

Oświetlenie w stylu industrialnym

Czy istnieją style wnętrz, które pozwolą nam zachować unikatowość na wiele lat? Co zrobić, by wnętrze mieszkania po latach nadal charakteryzowało się oryginalnym wyglądem? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć poniżej.

Poszukiwania ponadczasowego stylu

Od wielu lat projektanci wnętrz prześcigają się w swoich pomysłach w celu znalezienia złotego środka. Odwiecznym marzeniem lokatorów jest utworzenie takiego wnętrza, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i charakterystyczne. Dość powszechną zasadą, jaką wyznają projektanci, jest powiązanie wyglądu wnętrza mieszkania z lokatorem. Dlatego użycie określonych kolorów, materiałów czy układu mebli ma w domyśle podkreślać unikalny charakter osoby w nim mieszkającej.

Jednym z popularniejszych obecnie trendów wystroju wnętrz jest aranżacja na wzór industrialny. Jego początek sięga lat 50 XX wieku, a rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych. Powstanie stylu było pokłosiem upadku wielu fabryk, magazynów oraz hal produkcyjnych. Z reguły były to nieruchomości znajdujące się w doskonałych lokalizacjach, dlatego dość szybko znajdowały nabywców. Nie oznacza to jednak, że realizacja stylu industrialnego wymaga mieszkania w przestronnym lofcie. Jego zastosowanie może mieć miejsce w mniejszych mieszkaniach, o ile będziemy pamiętali o kilku istotnych kwestiach:

  • Podstawowym założeniem jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni (min. 60m2)
  • Zastosowanie odpowiednich barw we wnętrzu (grafit, szarość, czerń)
  • Wykładanie powierzchni surowymi materiałami
  • Designerskie meble (szerokie blaty, sporo metalowych elementów)
  • Użycie klimatycznych dodatków (nplampy metalowe).

Rozbudź swoją wyobraźnię

Urządzając mieszkanie w stylu industrialnym, powinniśmy się przenieść do lat 50. W architekturze dominowały wtedy duże przestrzenie, które często pełniły kilka funkcji. Klasycznym przykładem jest tutaj łączenie kuchni z salonem czy wręcz tworzenie z jednego pomieszczenia funkcyjnego mieszkania.

Podczas aranżacji wnętrza w stylu industrialnym najważniejszą kwestią jest dobór odpowiednich dodatków. Styl industrialny charakteryzuje się dość ascetycznym podejściem do wszelkich dodatkowych elementów wnętrza. Można wręcz powiedzieć, że jest to styl który po części zapoczątkował popularny w późniejszych latach minimalizm. Jego głównym założeniem jest ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkich dodatków, krzykliwych kolorów, oraz skupienie się na stonowanych barwach wewnątrz mieszkania.

Centralnym miejscem każdego mieszkania jest stół znajdujący się w jadalni. Nie inaczej jest w przypadku industrializmu. Stół, który znajduje się w mieszkaniu powinien być wykonany z masywnych materiałów (metal, grube drewno, aluminium), oraz być utrzymany w czarnym lub szarym kolorze. Dobrym pomysłem może tutaj być zastosowanie lampy nad stołem której snop światła podkreśli centralny punkt mieszkania. Dodatkowo zamontować można ozdobne żarówki, które dodadzą lampie ekstrawaganckiego charakteru.

W przypadku, gdy zdecydujemy się urządzić nasze mieszkanie w stylu industrialnym, nie zapominajmy o wszystkich jego kluczowych założeniach. Jeżeli jednak mamy nadal wątpliwości, powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalnego biura architektonicznego lub pracowni specjalizującej się w aranżacji wnętrz.