Press "Enter" to skip to content

Otwarcie pizzerii – o czym musisz pamiętać?

Jeśli planujesz otwarcie własnej pizzerii, musisz spełnić cały szereg niezbędnych wymogów formalnych, aby lokal prosperował efektywnie i zgodnie z prawem. Kompleksowa i profesjonalna organizacja całego przedsięwzięcia być może poskutkuje sukcesem w branży gastronomicznej.

Formalności przed otwarciem pizzerii

Decydując się na otwarcie pizzerii, musisz dopilnować wszelkich wymaganych prawem formalności. Niezbędny będzie zatem prawidłowo przystosowany lokal – jeśli nie posiadasz odpowiednich środków, możesz zdecydować się na wynajem pomieszczenia lub zaciągnięcie kredytu na jego zakup. Lokal gastronomiczny musi spełniać wymogi sanepidu, poparte wykonaniem i zrealizowaniem odpowiedniego projektu technologicznego oraz dokumentacji HACCP lub HMP/GHP. Przestrzeń przeznaczona pod gastronomię musi być wyposażona w salę konsumpcyjną, bufet, zaplecze kuchenne, zmywalnię oraz toalety dla personelu i gości. Jeśli planujesz sprzedaż alkoholu, konieczne będzie uzyskanie odpowiedniej koncesji.

Warto zadbać również o estetyczny, ciekawy wystrój wnętrz. Starannie wykończone ściany, grafiki tematycznie związane z proponowanymi daniami, ozdobne detale oraz czyste stoły z wygodnymi krzesłami, skutecznie przyciągną klientów spragnionych pysznej pizzy.

Wyposażenie lokalu

Organizując wyposażenie pizzerii, należy zaopatrzyć się w stosowną ilość zastawy i sztućców – tak, aby można było obsłużyć wszystkie stoliki jednocześnie, z zachowaniem stosownego zapasu. Równie ważne jest profesjonalne wyposażenie części kuchennej. Elementem niezbędnym w każdej pizzerii jest stół do pizzy i piec do pizzy, odpowiednio długie blaty robocze czy zmywarka przemysłowa. Stół do pizzy z nadstawką umożliwi wygodne przyrządzanie każdego rodzaju ciasta wraz z dodatkami, przy zachowaniu wszelkich wymogów higienicznych. Piec do pizzy, wyposażony w jedną lub dwie komory, umożliwi natomiast równomierny i szybki wypiek ciasta.

Wśród akcesoriów do pizzerii, niezbędnych w każdym lokalu, nie wolno zapomnieć o drewnianych lub aluminiowych łopatach do pizzy, pojemnikach na ciasto i składniki, okrągłych nożach do krojenia gotowego dania czy torbach termoizolacyjnych, przydatnych w razie sprzedaży pizzy na wynos z dostawą do domu.

Menu i obsługa

Jeśli posiadasz już wszystkie niezbędne akcesoria do pizzerii oraz skompletowałeś pełne wyposażenie pizzerii, należy zastanowić się nad skomponowaniem menu. Najlepiej, aby w karcie znalazło się kilkanaście rodzajów pizzy, różnego typu napoje oraz dodatki. Duży wybór i atrakcyjne ceny zachęcą klientów do korzystania z oferty.

Niezbędne jest także zatrudnienie personelu, który zajmie się przyrządzeniem pizzy oraz obsługą gości. Absolutne minimum stanowi jeden kucharz specjalizujący się w wykonywaniu pizzy, pomoc kuchenna oraz kilku kelnerów przyjmujących zamówienia i serwujących dania. Warto podkreślić, że personel pizzerii musi posiadać odpowiednie badania sanepidowskie, pozwalające na pracę z artykułami spożywczymi. Elegancki wygląd pracowników (np. odzież z firmowym logiem) zapewne korzystnie wpłynie na wizerunek lokalu.

Promocja lokalu

Otwierając nową pizzerię, nie można zapomnieć o jej promocji. Niezbędny jest odpowiedni szyld, zawieszony nad wejściem do lokalu. Przydatne będą również banery, rozmieszczone w okolicy, czy ulotki wrzucane do skrzynek, zachęcające do skorzystania z oferty. Warto również stworzyć profesjonalną stronę internetową lub fanpage w mediach społecznościowych, gdzie przedstawimy naszą pizzerię i proponowane menu oraz będziemy informować o aktualnych promocjach czy wydarzeniach.

Przygotowanie profesjonalnej pizzerii wymaga nie tylko wiedzy i środków, ale przede wszystkim dużego zaangażowania i nakładu sił. Opracowując kompleksowy biznesplan i terminowo realizując wszystkie jego etapy, możemy osiągnąć sukces w branży gastronomicznej. Należy pamiętać przede wszystkim o spełnieniu wszelkich formalności, odpowiednim wyposażeniu lokalu, różnorodnym menu i wykwalifikowanej obsłudze oraz skutecznej promocji pizzerii.