Press "Enter" to skip to content

Pasta wybielająca: fakty i mity

Zęby tracą swój biały kolor na skutek picia mocnej herbaty, kawy, czerwonego wina czy palenia papierosów. Na rynku obecne są jednak pasty, które mogą je wybielić. Czy warto je stosować?

Kolor zębów zależy przede wszystkim od ich składu. Im więcej zawierają minerałów, tym bardziej są żółte, ale jednocześnie mocniejsze i bardziej zdrowe. Mimo to większość osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu.

Czy wszystkie pasty wybielające są takie same?

W pastach wybielających starego typu stosowany jest składnik zwany silicą (krzemionka). To materiał ścierny, którego zadaniem jest mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń w czasie szczotkowania zębów. Nowoczesne pasty wybielające są z kolei produktami enzymatycznymi, które działają na innej zasadzie. Rozjaśniają one uzębienie na zasadzie reakcji chemicznej. Specjalne enzymy rozpulchniają i rozpuszczają osady i to bez działania ściernego (abrazyjnego).

Czy enzymy obecne w pastach wybielających nie szkodzą zębom?

Wybielanie enzymatyczne polega w zasadzie na rozkładaniu zanieczyszczeń obecnych na i w szkliwie zębowym. Enzymy działają jedynie na zanieczyszczenia organiczne, nie wpływają zaś na samo szkliwo. Dlatego pasta wybielająca enzymatyczna nie szkodzi zębom. Warto jednak pamiętać, aby nie nadużywać środków wybielających. W czasie stosowania pasty wybielającej nie trzeba więc sięgać dodatkowo po paski wybielające itd. Taka mieszkanka może bowiem podrażnić dziąsła czy uszkodzić szkliwo zębowe.

Czy pasty wybielające należy stosować w połączeniu z innymi pastami?

Okazuje się, że nowoczesne pasty wybielające są produktami bardzo funkcjonalnymi. Wzbogacono je bowiem w składniki aktywne, które gwarantują lepsze usuwanie zażółceń z dymu papierosowego itd.

Czy pasty wybielające znajdują zastosowanie w przypadku białych zębów?

Pasty wybielające stosować można także w przypadku białych zębów. Wówczas na skutek działania odpowiednich pigmentów zęby zyskują dodatkowy połysk.

Czy stosowanie pasty wybielającej prowadzi do powstania nadwrażliwości zębów?

Stosowane zgodnie z zaleceniami pasty wybielające są w 100% bezpieczne. Jedynie ich przesadne i nieodpowiednie używanie może spowodować pojawienie się nadwrażliwości itd.

Czy pasty wybielające można stosować codziennie?

Wszystko zależy od siły ściernej danej pasty wybielającej. Te przeznaczone do codziennego stosowania mają współczynnik ścieralności RDA na poziomie do 100. Jednak w przypadku dziąseł bardzo wrażliwych nie poleca się stosowanie past o wysokiej abrazyjności. Zresztą na co dzień, jeśli nie ma do tego specjalnych wskazań, lepiej stawiać na pasty wybielające enzymatyczne lub te o niskiej abrazyjności (RDA do 40). Jeśli daną pastę powinno się stosować krótko np. przez 1-2 tygodnie, producent umieszcza taką informację na jej opakowaniu.

Czy każdy może stosować pasty wybielające do zębów?

Przed przystąpieniem do wybielania zębów, warto je wcześniej wyleczyć. Trzeba uporać się z próchnicą, chorobami przyzębia czy stanami zapalnymi. Jeśli w czasie stosowania pasty wybielającej pojawi się ból czy krwawienie należy ją jak najszybciej odstawić i zgłosić się do stomatologa. Warto także pamiętać, że efekt wybielania zależy od indywidualnych cech szkliwa, charakteru powstałych przebarwień czy pierwotnej (naturalnej) barwy zębów.

Pasty wybielające cieszą się coraz większą popularnością. W końcu każdy marzy o ładnym, białym uśmiechu. Dzięki regularnemu stosowaniu pasty można skutecznie usunąć nalot powstały na zębach na skutek picia mocnej herbaty i kawy czy palenia papierosów.