Press "Enter" to skip to content

Plac zabaw – jak odpowiednio zabezpieczyć taki teren?

Teren placu zabaw jest podstawowym miejscem do rekreacji najmłodszych pod opieką rodziców lub opiekunów. Niestety jego powierzchnia bez odpowiedniego ogrodzenia może być przez dzieci rozumiana niezwykle szeroko. Dziecko pochłonięte zabawą z rówieśnikami nie zwraca uwagi na swoje położenie, a moment nieuwagi osoby dorosłej może skutkować jego niebezpiecznym oddaleniem się, a nawet zagubieniem. Ogrodzony plac zabaw jest doskonale przystosowany do dziecięcych potrzeb i spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa (m.in. w zakresie stabilności urządzeń czy zachowania pomiędzy nimi niezbędnych odległości), gwarantując tym samym komfort i bezpieczeństwo najmłodszych.

Jak dobrać ogrodzenie na plac zabaw?

Dostępne na rynku systemy ogrodzeniowe uwzględniają wiele praktycznych rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo użytkownikom placów zabaw. Ogrodzenia palisadowe swoimi blisko osadzonymi pionowymi lub poziomymi elementami uniemożliwiają ucieczkę malucha, a jednocześnie stanowią bardzo estetyczny element dekoracyjny. Ogrodzenia palisadowe zlokalizowane wokół placu zabaw gwarantują spójny efekt wizualny względem okolicznej, miejskiej zabudowy. Solidna konstrukcja oraz stabilne elementy ogrodzenia bezapelacyjnie wpływają też na poprawę bezpieczeństwa jego użytkowników. Warto wybierać przede wszystkim systemy ogrodzeniowe, spełniające Polską Normę PN-EN 1176, która nie jest bezpośrednim wymogiem, ale określa produkty dedykowane do użytku przez dzieci.

Z kolei ogrodzenia panelowe to praktyczne, niedrogie rozwiązanie, sprawdzające się w każdej przestrzeni. Ogrodzenia panelowe w praktyczny sposób spełnią funkcję oddzielającą teren dziecięcych zabaw od miejskich zagrożeń. W tym przypadku uniwersalność, funkcjonalność i bezpieczeństwo łącza się z walorami wizualnymi.

Stosując inne popularne typy ogrodzeń, takie jak ogrodzenia drewniane czy siatka ogrodzeniowa, warto sięgać po produkty najwyższej jakości, pozbawione ostrych lub chropowatych elementów. Ogrodzenie typu siatka ogrodzeniowa jest zdecydowanie najbardziej ekonomiczne, ale powinno zostać zamontowane w sposób uniemożliwiający dzieciom jej sforsowanie.

W jaki sposób stworzyć praktyczne ogrodzenie placu zabaw?

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci poprzez uniemożliwienie ich oddalania się od miejsca zabaw, ogrodzenie placu zabaw eliminuje też ryzyko pojawienia się w jego obszarze obcej, potencjalnie niebezpiecznej osoby. Poprawa możliwości obserwacji terenu przez opiekunów oraz bariera architektoniczna dla zwierząt czy pojazdów to dodatkowe atuty, a jednocześnie argumenty za stworzeniem ogrodzenia.

Dziecięce place zabaw najczęściej ogradzane są na wysokość ok. 100 cm, a w miejscach szczególnie niebezpiecznych (np. bliskość ruchliwej ulicy), stosuje się ogrodzenia o wysokości 150 cm. Furtka na placu zabaw powinna być szeroka na co najmniej 100 cm, aby zapewnić komfort dzieciom na rowerach czy opiekunom z wózkami. Najdalszy punkt placu zabaw nie powinien być oddalony od furtki o więcej niż 30 metrów. Jeżeli teren jest bardziej obszerny, należy zastosować więcej, niż jedno wejście. Ponadto warto rozważyć zasadność bramy wjazdowej, która może okazać się bardzo pomocna dla służb porządkowych.

Mimo iż przepisy nie uwzględniają szczegółowych warunków ogrodzenia placów zabaw, warto zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo, a ich opiekunom ułatwić sprawowanie kontroli nad najmłodszymi podczas zabawy. Niski, estetyczny, nowoczesny płotek dodatkowo poprawi atrakcyjność wizualną placu zabaw.