Press "Enter" to skip to content

Powiększanie piersi – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Powiększanie piersi jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji na świecie. Zwykle decydują się na nią kobiety, które nie są w pełni zadowolone z wyglądu swojego biustu. Operacja uznawana jest za dość bezpieczną i prostą, jednak przy podejmowaniu decyzji i przy przygotowaniach do zabiegu należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Jak przebiega zabieg powiększania piersi?

Zabieg powiększenia piersi jest operacją plastyczną, której celem jest polepszenie wyglądu biustu – poprawienie kształtu piersi (np. po ciąży), ich powiększenie lub wyrównanie różnic pomiędzy nimi. Najczęściej piersi powiększa się za pomocą implantów, chociaż możliwe jest również wykonanie przeszczepu własnego tłuszczu.

Tradycyjna metoda wykorzystująca implanty polega na wykonaniu nacięcia, przez które wkłada się je do piersi. Nacięcie może zostać wykonane w dole pachowym, fałdzie podpiersiowej lub wokół dolnej krawędzi brodawki. Najkorzystniejsze dla pacjentki jest nacięcie w fałdzie podpiersiowym, ponieważ blizna jest w takim przypadku najmniej widoczna. Implant piersiowy umieszcza się pod mięśniem lub bezpośrednio nad nim. Bardziej estetyczne i bezpieczniejsze jest umiejscowienie implantu pod mięśniem. W niektórych przypadkach, gdy piersi są mocno obwisłe, przed wszczepieniem implantu konieczne może okazać się podniesienie piersi, czyli mastopeksja.

Cały zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym, z udziałem chirurga, anestezjologa i pielęgniarek. Operacja trwa średnio 1-2 godziny.

Wybór implantu

Przed operacją konieczny jest wybór właściwego implantu. Implanty mają różne kształty i rozmiary, a ich dobór zależy od budowy klatki piersiowej, kształtu i wielkości piersi oraz preferencji pacjentki. Implanty dzielimy na okrągłe oraz anatomiczne. Pierwsze z nich uwypuklają piersi ku górze, a drugie ku dołowi, dając bardziej naturalny efekt. Decyzję podejmuje pacjentka przy wsparciu lekarza.

Przygotowanie do zabiegu

Bezpośrednio przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie badań, takich jak morfologia, OB, grupa krwi, elektrolity, badania krzepliwości krwi, poziom glukozy, EKG, badanie na WZW typu B oraz C, USG piersi lub mammografia. Na 2 tygodnie przed zabiegiem zależy zaprzestać przyjmowania leków rozrzedzających krew i suplementów diety, wykonywania ćwiczeń fizycznych, palenia papierosów czy opalania. Do operacji należy przystąpić na czczo – nie pić ani nie spożywać pokarmów co najmniej na 6 godzin przed zabiegiem.

O czym warto pamiętać?

W każdym wypadku decyzję o operacji należy dokładnie przemyśleć i skonsultować ze specjalistą, gdyż w niektórych przypadkach ryzyko powikłań może być nieco wyższe. Lekarz zapewne odradzi zabieg, gdy kobieta cierpi na niektóre choroby przewlekłe. Powiększania piersi nie wykonuje się również, jeśli w badaniach obrazowych piersi wystąpiły nieprawidłowości. Warto zastanowić się nad zabiegiem także wtedy, gdy kobieta planuje ciążę i późniejsze karmienie piersią. Obecnie stosowane implanty umożliwiają takie zabiegi, jednak po ciąży prawdopodobnie konieczna będzie kolejna operacja w celu korekcji kształtu piersi. Warto pamiętać, że zwykle po 15 latach użytkowania, implanty tracą swoją trwałość i wymagają wymiany.

Bezpośrednio po operacji należy stosować się do zaleceń lekarskich – unikać spania na brzuchu, prowadzenia samochodu, uprawiania sportów czy opalania. Jeśli pacjentka po zabiegu odczuwa ból w okolicy piersi, zalecane jest noszenie specjalnego stanika.

W każdym przypadku trzeba mieć świadomość, że w czasie trwania operacji lub bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić powikłania. Są one dość rzadkie, ale mogą obejmować stwardnienie piersi, zakażenie implantów, zmniejszenie czucia w obrębie sutka, pęknięcie implantów, zakrzepy i inne skutki uboczne operacji i narkozy.

Powiększanie piersi uznawane jest za stosunkowo bezpieczną i rutynową operację, jednak decydując na nią, trzeba pamiętać, że jest to ingerencja w nasz organizm. Z tego powodu decyzję o zabiegu należy dokładnie przemyśleć, a powiększanie piersi wykonać w renomowanej klinice.

Źródło: klinikakrajewski.pl – chirurgia plastyczna Warszawa