Press "Enter" to skip to content

Poznaj najskuteczniejsze sposoby na naukę słówek!

Można rzec, iż ludzie dzielą się na dwie grupy – pierwsza z nich nie ma żadnego problemu z nauką języków obcych, zaś druga posiada spore trudności z przyswajaniem najprostszych słówek, a zajęcia angielskiego (i nie tylko) wcale nie pomagają. Mimo to jednak istnieją sposoby, aby nauczyć się ich w kilka chwil i z całą pewnością mogą przydać się każdemu,  niezależnie od stopnia znajomości angielskiego.

Jak efektywnie nauczyć się angielskiego?

Choć większość z nas uczyła się języka obcego (w głównej mierze wciąż góruje angielski) w szkole, to mało kto wyniósł z niej odpowiednią wiedzę oraz bogate słownictwo. Kluczem jednak jest to, iż techniki nauki należy dopasowywać do siebie, zaś najczęściej zajęcia grupowe tudzież klasowe wyglądają podobnie.

Każdy bowiem posiada indywidualne preferencje związane z nauką angielskiego, ale celem jest tylko jedno – nauczenie się słownictwa, zwrotów oraz wyrażeń, które zapadną w pamięć do końca życia. Dzięki nim mamy bez większych problemów formułować wypowiedzi w obcym języku, bez jąkania się i nazbyt długiego zastanawiania nad pojedynczymi zdaniami.

Nauka angielskiego a sposoby przyswajania słówek

Technik dotyczących nauki angielskiego jest wręcz nieskończenie wiele. Nic dziwnego, bowiem każdy posiada swój własny, indywidualny sposób. Istnieją jednak sprawdzone metody, których warto spróbować.

Po pierwsze – dobieranie nowych słów pod względem ich ważności. Da się je podzielić na trzy kategorie:

  • bardzo ważne, bardzo przydatne;
  • te, które warto znać;
  • niezbyt potrzebne.

Można wypisać określoną ilość w każdej rubryce i uczyć się ich sukcesywnie, na przykład po 10 z pierwszej, 5 z drugiej oraz 3 z ostatniej kategorii.

Po drugie należy wybrać stałą porę  nauki. Nauka angielskiego jednym najlepiej idzie rano, kolejnym późnym popołudniem, zaś innym – nocą. Ważne jest, aby znaleźć własną porę. Aby odpowiednio ją wybrać, warto uczyć się słówek o różnych godzinach i obserwować, kiedy zapamiętujemy najwięcej. Potem wystarczy tylko zabrać się do pracy!

Po trzecie – nauka jednego tematu. Wszystkie zajęcia angielskiego nie bez powodu są organizowane “blokami”. Nie powinno się bowiem skakać z tematu na temat, bowiem taki schemat nie przyniesie żadnych efektów. Warto zdecydować się na jeden, konkretny, a następnie uczyć się go przez określony czas. Można też słuchać na jego temat wiadomości w języku angielskim lub czytać artykuły.

Po czwarte – czytanie. Nie można bać się zajrzeć do książek napisanych w języku obcym! Można też przeglądać strony internetowe po angielsku lub blogi tematyczne. Są one bowiem napisane językiem naturalnym i współczesnym, zaś zwroty często się powtarzają.

Po piąte – łączenie przyjemnego z pożytecznym. Doskonałym sposobem na przyswojenie języka angielskiego jest oglądanie filmów anglojęzycznych. W zależności od preferencji, niektórzy mogą uczyć się poprzez filmy odtwarzane po angielsku z napisami polskimi, po polsku z napisami angielskimi, bądź też puszczone tylko i wyłącznie po angielsku.

Po szóste – powtarzanie. Rano, w przerwie, w drodze do pracy, przy kawie i obiedzie. Zawsze. Słówka można zapisywać na fiszkach, przyczepić do lustra, na lodówkę czy chociażby telewizor. To pozwoli lepiej zapamiętać słownictwo.

Po siódme – skupienie się. Nie należy uczyć się angielskiego “po łebkach” i z przymusu. Aby zapamiętać słówka, warto się skupić i nie błądzić myślami w trakcie nauki.

Zajęcia angielskiego czy skuteczne, domowe metody?

Reasumując, nauka angielskiego może być łatwa i przyjemna, jednak należy znaleźć własny sposób. Nie wolno się jednocześnie zniechęcać niepowodzeniem na zajęciach szkolnych, bowiem najlepsze efekty mogą przynieść metody nauki w domu.

Inspiracja: 123way.pl – Szkoła Językowa