Press "Enter" to skip to content

Pozwolenia wymagane do postawienia namiotu magazynowego

Hale namiotowe doskonale sprawdzają się w formie magazynów, ale także podczas koncertów, festiwali czy innych podobnych eventów. Poza tym od niedawna stały się równie dobrym rozwiązaniem na wesela oraz imprezę firmową w plenerze. W świetle przepisów prawa budowlanego hale namiotowe używane są jako obiekty tymczasowe, a nie budynki czy inne obiekty małej architektury.

Nie są więc rozliczane w ten sam sposób, co nowo powstające budynki, a mimo to zanim jednak organizatorzy zdecydują się na postawienie namiotu, powinni wiedzieć czy takie przedsięwzięcie wymaga uzyskania specjalnych, wymaganych prawnie zezwoleń i kiedy trzeba je posiadać.

Hala namiotowa na 120 dni

Zamiar postawienia hali namiotowej, w tym również namiotu magazynowego, należy przede wszystkim zgłosić do odpowiedniego organu. W tym przypadku dokonuje się tego w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Jeśli hala ustawiona będzie na konkretnym terenie krócej niż 120 dni, nie jest wymagane uzyskiwanie dodatkowych, specjalistycznych pozwoleń na jej ustawienie.

Po upływie wyznaczonego czasu halę trzeba zdemontować, a jeśli w międzyczasie wyniknie potrzeba przedłużenia tego terminu, należy halę przesunąć o kilka centymetrów, co niestety również wiąże się z jej demontażem, a następnie ponownym zmontowaniem w innym miejscu. Brak konieczności uzyskiwania pozwoleń na obiekty tymczasowe, niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki, wynika z przepisów prawa budowlanego. Z pewnością jest to bardzo pomocna kwestia w sytuacji, gdy konstrukcja taka ma być postawiona na uroczystość weselną, organizację eventu czy też jako tymczasowy, zastępczy magazyn.

Hala na dłuższy czas

Sytuacja ulega radykalne zmianie, gdy hala namiotowa ma zostać postawiona na dłuższy okres, czyli powyżej 120 dni, a demontaż i przesuwanie całej konstrukcji o kilkanaście centymetrów, staje się uciążliwe, a niekiedy wręcz niewykonalne. Wówczas organizator zobligowany jest uzyskać pozwolenie na budowę. W tym przypadku wymaga się złożenia konkretnego zestawu dokumentów, na podstawie których można uzyskać potrzebne pozwolenie.

Dokumenty powinny zawierać:

  • projekt budowy,
  • pozwolenie na użytkowanie hali.

Przepisy prawa budowlanego wymagają również obecności kierownika budowy oraz inspektora nadzoru. Pozwolenie na budowę otrzymuje się zazwyczaj po upływie 30-90 dni. Pozytywna decyzja uprawomocnia się po 14 dniach, a w przeciągu kolejnych 7 dni powinno się zgłosić gotowość do rozpoczęcia robót. Dopiero wówczas rusza budowa, czyli montowanie konstrukcji.

Takie rozwiązanie opłaca się najbardziej klientom, którzy nie traktują hali namiotowej, jak budowli przejściowej i tylko tymczasowej. Mowa tu przede wszystkim o zastępczych magazynach lub namiotach sportowych, w tym przypadku również zadaszenie boisk czy kortów tenisowych.

Przepisy prawda budowlanego są pod kilkoma kwestiami dość elastyczne, co stawia zainteresowanych przed wieloma możliwościami, bez konieczności biegania po urzędach, a co w tym wszystkim najważniejsze, pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Z uwagi na długi okres oczekiwania na wszelkie pozwolenie konieczne do postawienia hali namiotowej tych, którzy przewidują, że konstrukcja nie będzie użytkowana przez nich dłużej niż 120 dni, z pewnością ucieszy, że jedyne, co leży w ich gestii, to poinformowanie o fakcie postawienia namiotu. W pozostałych przypadkach trzeba się liczyć z niemal 3-miesięcznym okresem oczekiwania.

Warto więc zawsze organizować większe imprezy czy dostawy, jak w przypadku chęci postawienia namiotu magazynowego, z pewnym zapasem czasowym.

Źródło: Wynajem hal namiotowych – Tentproject.pl