Press "Enter" to skip to content

Praca w Holandii, czy to się opłaca?

Od lat krajem cieszącym się rosnącym powodzeniem wśród Polaków decydujących się na wyjazd do pracy za granicą jest Holandia. Wciąż utrzymujące się zainteresowanie dotyczy nie tylko prac sezonowych w szklarniach, ale również dłuższych wyjazdów zarobkowych. Holandia to kraj szeroko zaludniony przez obcokrajowców, wyjeżdżających tam w poszukiwaniu pracy oraz dobrych zarobków. Na terenie Holandii aktualnie przebywa wielu Polaków, niektórzy z nich pracują sezonowo, chociaż są i tacy, którzy osiedlili się tam na stałe.

Praca w Holandii i pierwszy jej czynnik – wynagrodzenie

Wynagrodzenie jest głównym motywem, jaki kieruje osobami decydującymi się na wyjazd do pracy do Holandii, chodzi tu tak o jego wysokość, jak również o częstotliwość wypłat, ponieważ zazwyczaj na pierwszą wypłatę można liczyć już po tygodniu pracy. Dodatkowo ceny produktów spożywczych, odzieży oraz chemii gospodarczej są zdecydowanie niższe w stosunku do zarobków aniżeli w Polsce, co pozwala zaoszczędzić oraz umożliwia swobodne utrzymanie się w tym kraju.

Po drugie, pomoc socjalna dla osób pracujących w Holandii

Osoby, które pracują w Holandii mogą liczyć na szeroką gamę atrakcyjnych świadczeń socjalnych, a jak stanowi prawo holenderskie, oficjalnie każdy obywatel Unii Europejskiej posiada w Holandii prawo do zasiłku czyli bijstand. Osoby, które pracowały przez co najmniej 26 tygodni, zyskują bowiem prawo do otrzymania trzymiesięcznego zasiłku dla bezrobotnych w przypadku utraty zatrudnienia. Polacy mogą liczyć również na bezpłatną pomoc prawną, a także na uzyskanie językowego wsparcia oraz pomoc w poznaniu przepisów, dotyczących pracy oraz życia w Holandii. Jest to bardzo ważne, szczególnie dla tych osób, które w Holandii przebywają krótko i często borykają się z problemami adaptacyjnymi.

Po trzecie język, bez jego znajomości możesz skorzystać z ofert pracy w Holandii

Wiele osób obawia się bariery językowej, ponieważ holenderski uważany jest za język trudny i nie ma w tym wcale wielkiej przesady. Jednak pracodawcy wymagają zazwyczaj jedynie znajomości angielskiego, natomiast jeśli ktoś decyduje się na wykonywanie nieskomplikowanych sezonowych prac, znajomość języka obcego nie jest wcale wymagana.

Jeśli natomiast ktoś zdecydowałby się na dłuższy pobyt i chciał poznać tajniki języka holenderskiego, a także posiąść wiedzę o społeczeństwie oraz zyskać lepszą orientację na rynku pracy, może zapisać się na kurs integracyjny czyli Inburgeringscursus. Ma on na celu nie tylko naukę języka, ale również pomoc w znalezieniu pracy, a w przypadku osób pracujących niesie pomoc w podniesieniu kwalifikacji oraz w efekcie w poprawie sytuacji zawodowej na holenderskim rynku pracy. Tak naprawdę jednak znajomość języka będzie potrzebna specjalistom, którzy muszą sprawnie komunikować się z zespołem czy odczytywać dokumenty, natomiast osoby niewykwalifikowane doskonale dadzą sobie radę, zwłaszcza przy wspomnianych już pracach sezonowych, które zresztą są często wybieraną opcją przez studentów zwłaszcza, że agencja pracy za granicą pomaga w organizacji wyjazdów (po wcześniejszym przedstawieniu szeregu ofert pracy w Holandii), załatwieniu wszelkich formalności oraz zorganizowaniu zakwaterowania.

W jakim wieku można wyjechać do pracy do Holandii?

Wiek to kolejny argument, który przemawia za wybraniem Holandii jako kraju, do którego dobrze jest wyjechać do pracy. Tu nie ma górnej granicy wieku, powyżej jakiej kandydatura potencjalnego pracownika nie będzie rozpatrzona, zatem każdy może samodzielnie zdecydować, czy ma dość sił, aby pracować za granicą. Młodzi nie mogą jednak zapominać, iż w Holandii obowiązuje tak zwana „wiekówka”, co oznacza, że osoby, które nie przekroczyły jeszcze 23 lat zarobią nieco mniej.

Wyjazd do pracy w Holandii organizowany przez agencję zatrudnienia to zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Zadaniem takiej agencji jest koordynowanie oraz udzielanie pomocy pracownikom. Rekruterzy specjalizujący się w organizacji pracy za granicą potrafią dopasować ofertę do konkretnego kandydata, a także mogą polecać szkolenia i kursy, jakie będą pomocne w podniesieniu jego kwalifikacji.

Należy pamiętać, że Holandia to kraj przyjazny, charakteryzuje go również szeroko rozumiana multikulturowość, zatem nie trzeba obawiać się, iż będziemy postrzegani jako inni czy zostaniemy odrzuceni. Jednak, jak do każdego wyjazdu za granicę, również do wyjazdu do Holandii należy się dobrze przygotować i wiedzieć z czym przyjdzie nam się zmierzyć.

Źródło: https://www.faspacking.pl/