Press "Enter" to skip to content

Problemy z koncentracją – jak je pokonać?

Dzisiejszy świat to nie tylko wysoko rozwinięta technologia czy ciągły wyścig w kierunku doskonałości. To również jeden wielki zbiór bodźców, które do nas docierają. Mówi się, że niektórzy mają podzielną uwagę, są i tacy, których każde zadanie pochłania do tego stopnia, że nie da się z nimi nijak skontaktować. Łączy ich jeden element – każdy musi w jakiś sposób poradzić sobie z nadmiarem bodźców, które wpływają na ich pracę. A poprawa koncentracji to niełatwe zadanie.

Dlaczego tak trudno nam się skupić?

Bo to, że mamy z tym problem, jest faktem, którego nie sposób przeoczyć. Pewnie każdemu chociaż raz zdarzyło się sięgnąć po książkę, przeczytać kilka stron, po czym zorientować się, że zupełnie nie dotarło do nas to, co przed chwilą przeczytaliśmy. I albo cofamy te kilka stron w lekturze, albo odpuszczamy dalszą przygodę z tą lekturą. Takich przykładów można mnożyć sporo. I dzieciom, i dorosłym zdarzają się trudności z czytaniem, problemy z pamięcią, ale też między innymi nadpobudliwość czy problemy w nauce.

Czemu tak się dzieje? Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i zauważyć, co może wpłynąć na naszą koncentrację. Ciągle grający telewizor, non-stop włączony komputer, sięganie co chwilę po telefon – nie tylko po to, żeby sprawdzić, czy ktoś dzwonił, ale też, żeby od razu zajrzeć do Internetu i na portale społecznościowe. To może być też hałas z ulicy, rozmowy toczące się obok w biurze, reklamy “atakujące” nas na każdym kroku jaskrawymi kolorami i krzykliwymi hasłami. Znaleźć w tym wszystkim siły na pełne skupienie to nie lada wyzwanie.

Sprawdź, w czym tkwi problem

Czasem może się okazać, że próba ograniczenia bodźców dochodzących z zewnątrz, nie wystarcza. Korepetycje nie pomagają, a dzieci w dalszym ciągu mają trudności w nauce. Dobrze jest w takiej sytuacji przeprowadzić test umiejętności poznawczych. Świetnie do tego sprawdza się test Gibsona, na podstawie którego można ocenić, jak uczeń – zarówno w wieku szkolnym, jak i dorosły – radzi sobie z takimi aspektami jak pamięć, skupienie uwagi, tempo przetwarzania informacji. Dzięki poznanym w ten sposób wynikom, można dostosować indywidualny program treningowy, z ćwiczeniami dopasowanymi do poszczególnych osób. Będą mogły w ten sposób robić trening mózgu, pod okiem ekspertów, rozwijać swoje umiejętności poznawcze, a w efekcie poprawiać swoje wyniki, kreatywność i koncentrację.

Daj sobie więcej swobody

Może wydawać się to paradoksalne – jak to “więcej swobody”? Kiedy mamy tak wiele rzeczy do zrobienia? A okazuje się, że właśnie taki luz może być zbawienny dla naszej koncentracji. Nie od dziś wiadomo, że stres nie wpływa korzystnie na pracę. Bycie pod ciągłą presją ogranicza naszą kreatywność, produktywność, a w konsekwencji – może także wpływać negatywnie na nasz rozwój. Krótka chwila odprężenia, przerwa, moment na wzięcie głębokiego oddechu – niby niewiele, a może wiele zdziałać.

Uspokojeni i rozluźnieni możemy łatwiej wejść na wyższy poziom koncentracji. Indywidualna praca, na jakiej opiera się program BrainRX, pozwala na większą swobodę. Ćwiczenia dostosowane są do każdego ucznia, przez co pozwalają na osiąganie coraz lepszych wyników. To daje mu większe poczucie satysfakcji, zadowolenie z siebie i wiarę we własne możliwości.

Nie zniechęcaj się!

Warto pamiętać o tym, że każdemu ma prawo powinąć się noga, może mieć gorszy dzień, słabszą formę. To nie oznacza, że nie jesteśmy w stanie podołać temu zadaniu. Konsultacja z ekspertami zajmującymi się programem BrainRX i badanie umiejętności poznawczych – to wszystko może pomóc ukierunkować nasz tryb nauki na dobre tory. I dzięki temu nauka stanie się czystą przyjemnością. Każdy bowiem będzie z siebie dumny, jeśli będzie widzieć nie tylko poprawę koncentracji, ale nawet wzrost poziomu IQ – a według badań, praca z BrainRX potrafi podnieść go nawet o piętnaście punktów. Co więcej, te efekty zostają już na stałe, także po zakończeniu pracy z programem.

Źródło: https://braingym.pl/