Press "Enter" to skip to content

Przepis na piękny trawnik

Piękny, soczyście zielony trawnik, po którym można z przyjemnością chodzić bosymi stopami to marzenie każdego ogrodnika. Miękka trawa zachęca do rozłożenia na niej koca i do odpoczynku. Stanowi też świetne miejsce do zabaw z dziećmi. Zadbany trawnik, sam w sobie jest piękną ozdobą ogrodu, dzięki której nabiera wyrazistości i klasy. Jednak żeby móc cieszyć się idealnym trawnikiem, należy już na początku jego zakładania dobrze wszystko zaplanować.

Zakładanie trawnika – etapy

Przed rozpoczęciem zakładania trawnika należy zastanowić się, do jakich celów będzie nam służył. Istnieje, bowiem wiele gatunków traw, a każdy ma inne właściwości. Jeżeli trawnik ma być ozdobą ogrodu należy wybrać taki gatunek, który jest soczyście zielony, odrasta wolno po koszeniu, ale jednocześnie jest słabo odporny na deptanie. Natomiast na trawnik mający służyć rekreacji i uprawianiu sportu najlepiej sprawdzą się te gatunki traw, które odporne są na deptanie i uszkodzenie darni. Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować czy wybrać trawy ozdobne czy użytkowe, powstały mieszanki nasion traw do zakładania trawników uniwersalnych, które łączą w sobie cechy obydwu odmian.

Kiedy już rodzaj traw zostanie ustalony, należy zająć się przygotowywaniem podłoża. Pierwszym i bardzo ważnym etapem jest dokładne odchwaszczenie miejsca, w którym chcemy założyć trawnik. Ważne jest, aby zrobić to jak najdokładniej, w przeciwnym wypadku chwasty mogą zacząć szybko odrastać i zagłuszać wschodzącą trawę, a później szpecić trawnik. Następnie, to miejsce należy przekopać, tak, aby pozbyć się resztek chwastów, niepotrzebnych korzeni, a przy okazji napowietrzyć glebę. Przygotowane w ten sposób podłoże należy mocno podlać. Do dalszych etapów przydatne mogą okazać się narzędzia ogrodowe. Podłoże należy zwałować przy pomocy odpowiedniego wałka. Dzięki temu, gleba stanie się bardziej zbita i łatwiej będzie można zachować odpowiedni poziom na całej powierzchni. Ten zabieg zagwarantuje, że w przyszłości trawnik będzie równy.

Kolejnym etapem prac jest wysiew nasion. Jeżeli obszar jest niewielki można to zrobić ręcznie, jednak w przypadku większych powierzchni warto wykorzystać siewnik do trawy. Dzięki temu urządzeniu nasiona zostaną dokładnie i równomierne zasiane. Kolejnym punktem zakładania trawnika jest dokładne zgrabienie obszaru gdzie zostały wysiane nasiona. Dzięki temu zostaną one przykryte niewielką warstwą gleby. Zabezpieczy to je przed utratą wilgoci i nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Teren należy ponownie zwałować, dzięki temu nasiona wbiją się w podłoże, a przez to nie będą rozdmuchiwane przez wiatr. Ostatnim etapem prac jest regularne podlewanie trawnika. Należy utrzymywać wysoką wilgotność przez pierwsze dwa tygodnie od wysiania. To zadanie może okazać się nieco kłopotliwe, dlatego warto je sobie ułatwić i wykorzystać zraszacz do trawy. Po około dwóch tygodniach trawnik zacznie kiełkować.

 Alternatywa dla nasion

Kiedy nie chcemy czekać, aż nasiona wykiełkują, trawnik zagęści się i będzie można z niego korzystać, warto sięgnąć po inne rozwiązanie. Alternatywą jest trawnik z rolki. W tym przypadku pierwsze etapy prac są dokładnie takie same. Odpowiednie przygotowanie podłoża jest najważniejsze. Jednak zamiast wysiewu nasiona rozwija się specjalnie przygotowane rolki z gotowym już trawnikiem. Tak rozłożony trawnik należy zwałować oraz obficie podlać.

Aby utrzymać trawnik w idealnym stanie należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację nie tylko przy zakładaniu, ale również później. Odpowiednie nawożenie, częste koszenie i systematyczne podlewanie są gwarancją idealnie zielonej, gęstej trawy.