Press "Enter" to skip to content

Przepływomierz elektromagnetyczny – co powinieneś wiedzieć?

Przepływomierze magnetyczne nie stanowią żadnej bariery w przepływie, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem w przypadku obsługi zawiesin, masy papierowej, ścieków i innych cieczy przewodzących prąd elektryczny z zawartością ciał stałych. Bez ograniczenia przepływu przepływomierz elektromagnetyczny nie zwiększa ciśnienia w układzie, co jest korzystne dla zastosowań grawitacyjnych i niskociśnieniowych.

Jak zamontować przepływomierz elektromagnetyczny?

Przepływomierze magnetyczne wymagają prostej rury przed i za przepływomierzem, co znacznie ułatwia instalację. Oznacza to, że zakłócenia w przepływie wynikające z bliskości kolan lub zaworów, mają jedynie marginalny wpływ na dokładność pomiaru. Przepływomierze magnetyczne mierzą bowiem objętościowo i praktycznie nie podlegają zmianom lepkości cieczy, gęstości, temperatury i ciśnienia. Posiadają również bardzo szeroki zakres pomiarowy, co często umożliwia dopasowanie wielkości przepływomierza do wielkości rurociągu technologicznego, w którym natężenie przepływu może być małe lub nietypowo duże.

Inną niemal unikalną cechą przepływomierza magnetycznego jest jego zdolność do pomiaru przepływu w obu kierunkach (do przodu i do tyłu). Zaleta ta oferuje klientom możliwość pomiaru sumy netto (tj. suma przepływu do przodu minus suma przepływu wstecznego).

Przepływomierz magnetyczny a różne wyjścia sygnałowe

Dzisiejsze przepływomierze elektromagnetyczne oferują różne wyjścia sygnałowe oprócz zwykłych 4-20mA i impulsów/częstotliwości, czego przykładem są HART, PROFIBUS, MODBUS, Bluetooth i Wifi. Dzięki tak szerokiemu wyborowi wyjść sygnałowych przepływomierze elektromagnetyczne mogą być instalowane w samodzielnych systemach jednopętlowych, jak również w bardziej złożonych sieciach DCS. Sygnały wyjściowe są liniowe do przepływu, więc nie ma potrzeby stosowania konwerterów sygnałów z mag-metrami.

Jak wybrać właściwy?

Wybór właściwego przepływomierza jest kluczem do sukcesu, a wybór niewłaściwego oznacza tylko niepotrzebne trudności. Technologia zastosowana w nowoczesnych przepływomierzach znacznie zwiększyła możliwość doboru modułu zgodnego z jego planowanym zastosowaniem. Właściwy przepływomierz elektromagnetyczny jest kluczem do zbierania kluczowych danych, a niewłaściwy może prowadzić do strat w budżecie i kosztownych strat w czasie produkcji.

Należy uważać, aby nie opierać się na dwóch najczęstszych kryteriach, które zazwyczaj stosuje się w procesie selekcji – kosztach i popularności. Jeśli umieścisz cenę na górze swoich kryteriów, łatwo będzie uzyskać niewłaściwy przepływomierz dla aplikacji lub taki, który nie wytrzymuje fizycznie lub wydajnościowo. Pozorna okazja cenowa szybko zamieni się zatem w koszmar budżetowy.

Jeśli urządzenie pomiarowe i jego wyposażenie pomocnicze wymaga częstej i kosztownej konserwacji, to to, co zaoszczędzisz na tym przepływomierzu, szybko się rozproszy. Co więcej, przepływomierz do wody, który wymaga większej inwestycji początkowej, może również nadrobić zaległości poprzez niższe koszty konserwacji i eksploatacji. Przepływomierze masowe są droższe w zakupie niż wiele innych typów przepływomierzy, ale mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy na przestrzeni czasu, ponieważ są łatwiejsze w konserwacji i nie wymagają przestojów.

Koszt zakupu

Przepływomierz elektromagnetyczny, znane również jako przepływomierz do wody, produkowany jest w szerokim zakresie rozmiarów, od średnicy otworu 2 mm do ponad 3 metrów. Koszty produkcji, a co za tym idzie ceny sprzedaży, nie zwiększają się drastycznie wraz ze wzrostem rozmiarów przepływomierzy, co sprawia, że przepływomierze magnetyczne są niezwykle opłacalne szczególnie w przypadku instalacji o dużych otworach.