Press "Enter" to skip to content

Przyrządy asekuracyjne – jak wybrać najlepszy model?

W dzisiejszych czasach sprzęt alpinistyczny odpowiedniej klasy zapewni nam bezpieczeństwo nawet w ekstremalnych warunkach. Czym kierować się przy wyborze?

Uprzęże asekuracyjne – jak wybrać?

Uprzęże asekuracyjne możemy podzielić na 3 rodzaje:

  • Klasyczną – takie uprzęże działają wyłącznie na podstawie tarcia przyrządu o linę.
  • Automatyczną – tutaj mamy do czynienia z systemem zakleszczania się liny w celu wyhamowania.
  • Półautomatyczną –  w tym przypadku następuje połączenie obu systemów, są bardzo wygodne w użyciu, jednak z reguły nie są w stanie działać na więcej niż jednej linie.

Przyjrzyjmy się teraz najpopularniejszym modelom z każdej kategorii.

Uprzęż asekuracyjna klasyczna – Doble V marki Climbing Technology

Z klasycznych uprzęży asekuracyjnych warto przyjrzeć się modelowi Doble V firmy Climbing Technology, który jest ulepszoną wersją swojego poprzednika o nazwie Doble. Solidne wykonanie poprzez kucie na gorąco stopu lekkiego sprawia, że jest to jedna z najbezpieczniejszych opcji jeżeli chodzi o klasyczne uprzęże. Konstrukcja sprzętu pozwala na pracę z większością lin, a dodatkowym atutem jest jego lekkość. Warto również zwrócić uwagę na cenę – sprzęt alpinistyczny tego rodzaju możemy trafić już za kilkadziesiąt złotych. Jak widać, nie trzeba wydać fortuny, żeby zacząć przygodę ze wspinaczką!

Uprzęż asekuracyjna automatyczna – Grigri marki Petzl

Przy sprzęcie automatycznym musimy liczyć się z większym wydatkiem – cena uprzęży Grigri sięga kilkuset złotych! Jednak jest ona uzasadniona – sprzęt marki Petzl wspomaga hamowanie liny i zauważa, w którym momencie spadamy, blokując wtedy mechanizm. Hamowanie odbywa się za pomocą tradycyjnej asekuracji dwoma dłońmi na linie, przez co sprzęt jest bardzo prosty w obyciu. Ważący 175 gramów Grigri jest wykonany ze stopów lekkich, stali nierdzewnej oraz nylonu na uchwycie.

Uprzęż asekuracyjna półautomatyczna – Click-up firmy Climbing Technology

Click-up to nowatorski sprzęt, który pozwala nawet mniej zaawansowanym osobom zostać asekurantami. To wszystko zasługa systemu, który przy jakichkolwiek problemach z asekuracją samoczynnie się blokuje – Click-up obraca się o 90 stopni w stosunku do karabinka, blokując tym samym linę. Do odblokowania sprzętu z takiej pozycji wystarczy nam nacisk kciuka, a do powolnego opuszczania osoby asekurowanej zastosujemy delikatnie odchylanie przyrządu do pozycji domyślnej. Dodatkowym plusem dla osób zaczynających zabawę ze wspinaczką jest konstrukcja, która przy złym zamontowaniu liny pozwala wyjść bez problemów z opresji poprzez specjalne wcięcia zwiększające tarcie.

Podsumowując, wśród sprzętów alpinistycznych znajdzie się opcja dla każdej osoby – od doświadczonego alpinisty, który chętnie doinwestuje w najwyższej jakości sprzęt, po początkujących, którzy chcą w niewielkiej cenie zapewnić sobie bezpieczeństwo.