Press "Enter" to skip to content

Rodzaje schodołazów dla niepełnosprawnych – jaki model wybrać?

Pokonywanie barier architektonicznych schodołazem to najpopularniejsza praktyka przy opiece nad osobami z niepełnosprawnościami ruchowymi. Urządzenia różnią się między sobą budową i pewnymi właściwościami. Schodołaz gąsienicowy sprawdza się w nieco innych warunkach niż schodołaz kroczący i warto różnice rozpoznać przed dokonaniem tak poważnej inwestycji.

Analiza funkcji schodołazów gąsienicowych

Modele gąsienicowe charakteryzują się sporą masą i możliwością rozłożenia na dwie części, co zwiększa mobilność. Gąsienice posuwają się automatycznie po wszystkich rodzajach schodów i nie wymagają od operatora użycia właściwie żadnej siły fizycznej i współpracują z każdym rodzajem wózka inwalidzkiego. Wystarczy proste podpięcie. Schodołaz gąsienicowy nie grozi przewróceniem, po rozłożeniu zajmuje niewiele miejsca i sprawdza się na schodach prostych, zabiegowych, na szerszych klatkach schodowych. Urządzenia do transportu chorych wytrzymują spore obciążenia, nawet do 130 kg i więcej, ale najlepiej zachować pewną rezerwę. Niektóre schodołazy posiadają wydzielone specjalne krzesełka ułatwiające transport chorego bez potrzeby doczepiania ciężkiego wózka inwalidzkiego. Schodołązy gąsienicowe z reguły nie pozostawiają śladów, chociaż na pewno warto przed zakupem ocenić jakość wykonania elementów, szczególnie antypoślizgowych oraz gumy. Im większa odporność na ścieranie, tym lepiej dla użytkownika.

Funkcje schodołazów kroczących

Schodołazy kroczące sprawdzają się doskonale na wąskich klatkach i występują w wersjach z dołączonym wózkiem inwalidzkim lub fotelem, co ułatwia przewożenie chorego w każdych warunkach lokalowych, na klatce schodowej, w przychodni. Zmiana trybu pracy na ciągły lub przerywany często przekłada się na szybkość pokonywania schodów, więc chory nie odczuwa tak dużego dyskomfortu. Kroczące modele wyróżniają się sporą lekkością oraz systemem chroniącym przed przeciążeniem. To urządzenia wymagające nieco większej kontroli od opiekuna, ale to przekłada się też na niższą cenę i większą mobilność. Opiekun powinien panować nad około 20-25% wagi osoby niepełnosprawnej, jeżeli myśli o sprawnym używaniu schodołaza kroczącego. Jeżeli nie ma tyle siły powinien postawić na sprzęt z gąsienicami. Osoba niepełnosprawna nie musi przesiadać się na schodołaz. Wystarczy podpięcie wózka, a silnik poradzi sobie z zadaniem pokonania barier architektonicznych.

Niewielkie różnice, więc na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę?

Schodołazy gąsienicowe oraz kroczące pokonują standardowe bariery architektoniczne, ale jednocześnie dopasowują się do nieco innych potrzeb i wymagają pewnych predyspozycji od opiekuna, szczególnie w przypadku urządzeń kroczących. Najlepiej przetestować dwa rozwiązania na bezpłatnej prezentacji i postarać się o dofinansowanie. Bateria, antypoślizgowe wykończenie, sterowanie jednym przyciskiem, długa gwarancja, rozkładanie sprzętu na lekkie części to najważniejsze parametry do rozpatrzenia przed inwestycją. Schodołaz to obowiązkowa inwestycja dla uzyskania maksymalnego komfortu transportu osoby z niepełnosprawnością.