Press "Enter" to skip to content

Rozwijaj wyobraźnię dziecka poprzez zabawy plasteliną, modeliną i gliną.

Zabawa masami plastycznymi to nie tylko wspaniała zabawa dla dziecka, ale również wszechstronne wsparcie w rozwoju kilkulatka. Możliwość nieograniczonych wręcz działań uruchamia wyobraźnię, kreatywność, oraz wspomaga naukę świadomego ruchu nadgarstka i palców dzieckaPlastelina modelina i glina to doskonałe narzędzie do nabycia wielu cennych umiejętności.

Masy plastyczne w roli głównej

Rodzicom może się wydawać, że plastelina, modelina i glina są w zasadzie jednym i tym samym i obojętnie, który produkt kupią dla dziecka, efekt będzie ten sam. Nic bardziej mylnego, ponieważ wymienione masy plastyczne różnią się między sobą właściwościami.

Plastelina

Plastelinę zna każdy — wszak w  przedszkolu i szkole na zajęciach plastycznych jest często używanym materiałem. Za pomocą małych rączek powstają zwierzątka, makiety, oraz wylepiane plasteliną plakaty. Masa, którą zakupujemy w postaci dość twardej, łatwo ulega uplastycznieniu poprzez wydzielane przez dłonie ciepło. W bardziej elastycznej formie z powodzeniem może stać się tłem do uruchomienia wyobraźni dziecka. Dostępność plasteliny w poręcznych opakowaniach i pełnej palecie barw, oraz korzystna cena, stanowią o jej ogromnej popularności.

Modelina

Modelina jest masą bardzo podobną w formie do plasteliny, jednak istnieje między nimi jedna różnica. Skarby utworzone przez maluchy można poddać obróbce termicznej poprzez upieczenie w piekarniku, lub zagotowanie w wodzie. Tym sposobem powstanie twarda struktura. Modelina świetnie sprawdzi się jako materiał do wykonania broszek, oraz koralików, które dziecko może nosić na co dzień, lub figurek ozdabiającej dziecięcy pokój.

Glina

Glina służy do rzeźbienia, odlewania i modelowania różnych form. To materiał zbliżony do tego, którego używają artyści plastycy. Szerokie spektrum możliwości wykorzystania tej masy gwarantuje świetną zabawę. Glina jest przyjemna w dotyku i nie lepi się do dłoni, a po uformowaniu oczekiwanego kształtu sama się utwardzi, wysychając na powietrzu.

Ekspresja plastyczna a rozwój dziecka

Aktywność twórcza zagwarantowana dziecku poprzez podarowanie odpowiednich narzędzi, zaowocuje zdobyciem nowych doświadczeń i poznaniem swoich mocnych i słabszych stron malucha. Poprzez pracę obiema rączkami, dziecko rozwija jednocześnie obie półkule mózgowe. Niewątpliwą zaletą jest ćwiczenie koncentracji, oraz cierpliwości, ponieważ dla kilkulatka wykonanie formy z masy plastycznej może okazać się wymagającym zadaniem. Nie jest to jednak dla dziecka w żaden sposób uciążliwe, ponieważ świetnie się przy tym bawi, rozwijając przy okazji sprawność ruchową palców. Twórcze myślenie podczas zabaw plasteliną, modeliną i gliną przekłada się również na rozwój pamięci wzrokowej i zdolności manualnych. Należy wspomnieć również o bardzo ważnej motoryce małej, której rozwój podczas eksperymentów z masami plastycznymi ulega wzmożeniu. Kilkuletnie dzieci bardziej skupiają się zazwyczaj na efekcie, sprawia im radość sukces w otrzymaniu zamierzonej formy. Natomiast w pracy z małym dzieckiem rocznym, lub dwuletnim, ważne jest zaangażowanie rodzica w zabawę. Dziecko chętnie będzie powtarzało ruchy rodzica i uczyło się obcowania z dotykiem i zmianą kształtu mas plastycznych, rozwijając jednocześnie zdolności motoryczne. Plastelina, glina i modelina to doskonały sposób na integrację rodzica z dzieckiem. Zabawa rozwija wyobraźnię dziecka i budzi w nim ciekawość w odkrywaniu rozwijaniu i swoich umiejętności.