Press "Enter" to skip to content

Serwisowanie sprężarek – dlaczego jest konieczne?

Regularne serwisowanie sprężarek powietrza, jest jedynym skutecznym sposobem na utrzymanie wydajności systemu sprężonego powietrza. Czynności serwisowe powinny być wykonywane zgodnie z rekomendacjami producenta oraz przy użyciu jedynie oryginalnych części zamiennych. Pozwoli to przedłużyć żywotność systemu, a także dzięki temu producent będzie honorował gwarancję, jaka została udzielona przy sprzedaży.

Przedłużenie żywotności sprzęgła

Inspekcja sprzęgła powinna być wykonywana przy okazji każdego przeglądu. Pozwoli to odpowiednio wcześnie zareagować na widoczne zmiany tego elementu. Przyczyną całkowitego zniszczenia sprzęgła może być zbyt duża częstość załączeń i wyłączeń oraz zbyt częste zmiany cykli. Warto podkreślić, że sprzęgło posiada określony czas swojej żywotności i po upływie tego okresu należy je wymienić na nowe. Serwis pozwala niejako oszacować potrzebę wymiany, co nie doprowadzi do sytuacji, w której sprężarka przestanie pracować. Wymiana sprzęgła powinna odbyć się w autoryzowanym serwisie w oparciu o oryginalne części.

Przedłużenie żywotności wszystkich elementów sprężarki

Istotną kwestią serwisu jest używanie odpowiedniej jakości oleju. Powinien być to oryginalny olej zalecany przez producenta. Wysokiej jakości olej i optymalna częstotliwość serwisowania pozwoli utrzymać wszystkie elementy sprężarki w należytym porządku, co nie doprowadzi do przerwania pracy urządzenia. Nie warto iść tutaj na skróty – wątpliwej jakości olej oraz brak terminowości może przyczynić się do bardzo poważnych i przykrych konsekwencji. Niska jakość oleju może doprowadzić do zwiększenia poziomu zawartości kondensatu w oleju, do zbyt niskiej temperatury eksploatacyjnej, a w konsekwencji uniemożliwienia całkowitego odparowania kondensatu. Inne konsekwencje to wysoka wilgotność i zakłócenia cykli pracy. W efekcie wszystko to prowadzi do starzenia się oleju, który zapycha filtry, tworzy korozję, a w efekcie finalnym wszystkie elementy sprężarki eksploatują się i niszczą dużo szybciej.

Niezapychające się filtry

Regularne czynności serwisowe korzystnie wpływają na zwiększenia wydajności urządzenia. Serwisowanie nie dopuszcza do zapychania się filtrów. Dzięki temu urządzenie na żadnym etapie nie przegrzewa się i cały czas jest wydajne. Tym samym wydłuża się także żywotność oleju, który nie pozwala na tymczasowe przegrzewanie się urządzenia. To, co równie istotne w tym przypadku to fakt, iż zapchane filtry doprowadzają również do podwyższenia temperatury wewnątrz urządzenia, co negatywnie wpływa na wewnętrzne elementy konstrukcyjne, których żywotność mogłaby znacznie się skrócić.

Podsumowanie

Wykonywanie regularnych i systematycznych przeglądów sprężarek jest absolutnie konieczne. Producenci urządzeń sygnalizują, kiedy należy wykonywać przeglądy i jaki jest optymalny harmonogram prac. Systematyczność opłaca się głównie dlatego, że urządzenie wydłuża w ten sposób swoją żywotność i jest cały czas tak samo wydajne. To, o czym należy pamiętać to też bezwzględne używanie oleju wysokiej jakości, który przedłuży żywotność poszczególnych elementów sprężarki. Ważnym aspektem serwisowania urządzenia jest też w przypadku konieczności wymiany któregokolwiek elementu, używanie wyłącznie oryginalnych części zamiennych.