Press "Enter" to skip to content

Śruby i wkręty do drewna – jak wybrać?

Ze względu na charakterystykę materiału, jakim jest drewno, wybór odpowiednich łączników –śrub i wkrętów – jest niezwykle istotny i wpływa na jakość połączeń i ich wytrzymałość. Prawidłowo dobrane łączniki muszą maksymalizować dopasowanie poszczególnych elementów i zapewnić należyty docisk. Oprócz tego powinny spełniać podstawowe wymogi estetyczne. Decydując się na zakup, koniecznie należy zwrócić uwagę na ich podstawowe właściwości, czyli materiał, z jakiego są wykonane, ich budowę, średnicę i długość. Warto również zastanowić się na tym, jakimi narzędziami dysponujemy, aby odpowiednio przygotować się do procesu montażu.

Wkręty do drewna

Pozytywnym aspektem stosowania wkrętów do połączeń drewna jest fakt, że ich spiralna struktura zapewnia solidne i trwałe zespolenie elementów. Do wyboru mamy wkręty o średnicy od 0,5 do 6 mm oraz długości w zakresie 40-320 mm. Najpopularniejsze są wkręty samonawiercające, które nie wymagają wcześniejszych przygotowań. Kupując tego typu łączniki, należy zwrócić uwagę na to czy będą one narażone na działanie czynników takich jak np. wilgoć. Jeżeli w grę wchodzi kontakt z wodą, warto postawić na wkręty chromowane, mosiądzowane lub wykonane ze stali kwasoodpornej. W ofercie sklepów znajdziemy również wkręty, które dla lepszego i bardziej precyzyjnego wkręcania są pokryte woskową powłoką. Drugim rodzajem wkrętów są te, które wymagają uprzedniego nawiercenia w powierzchni, w której mają być osadzone. I tutaj znajdziemy wkręty gwintowane na całej długości, które sprawdzają się w łączeniach, które wymagają usztywnienia i wzmocnienia, oraz wkręty częściowo gwintowane stosowane głównie w miejscach, gdzie elementy złączone są pod kątem i stykają się mniejszą powierzchnią. Wkręty z częścią bez gwintu sprawdzą się również do łączenia elementów z różnych materiałów. Przy mocowaniu wkrętów niezbędnymi narzędziami będą śrubokręty bądź ułatwiające i przyspieszające pracę wkrętarki elektryczne.

Śruby do drewna

Podobnie jak w przypadku wkrętów, mamy do wyboru wiele rodzajów śrub przeznaczonych do drewna. Do standardowo wykorzystywanych śrub łączących drewniane elementy należą śruby metryczne. Przypominają one gęsto gwintowane pręty. Zakończone sześciokątnym łbem, stosowane najczęściej wraz z nakrętkami i podkładkami nadają się do łączenia grubych elementów drewnianych. Można wykorzystać je m.in. do połączenia bali i belek o dużym obwodzie. W tym wypadku niezbędne będzie wykorzystanie klucza płaskiego, oczkowego, dynamometrycznego lub nasadowego. Do nietypowych zastosowań, które wymagają zabezpieczenia miejsca, w którym znajduje się łącznik, stosuje się śruby z łbem czworokątnym i nakrętką. Specyficzna budowa pozwala na mocne dokręcenie śruby, dzięki czemu wystający element nie stanowi zagrożenia. Wystająca część z pewnością nie spowoduje skaleczenia czy uszkodzenia materiału. Ich wadą jest to, że ciężko jest je zdemontować. Możliwe to jest wyłącznie po zdjęciu nakrętki i wypchnięcie śruby z przeciwnej strony. Rozwiązanie tego typu stosowane może być między innymi w meblach. Ostatnim z omawianych rodzajów są śruby z cylindrycznymi łbami, w których środku znajdują się otwory dopasowane do klucza ampulowego. Ich stosowanie jest szczególnie uzasadnione w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie poradziłby sobie klucz oczkowy czy płaski. Dzięki temu praca pod różnymi kątami jest znacznie łatwiejsza.

Wybierając konkretne rodzaje łączników do drewna, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj łączonych elementów i ich przeznaczenie. Inny rodzaj połączeń sprawdzi się do składania elementów o znacznej grubości, a inny do fragmentów, które będą stykały się pod kątem. Wybór dostępnych śrub i wkrętów do drewna daje sporą swobodę i możliwość zdecydowania, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji.

źródło: azmet.com.pl – wkręty do regipsów