Press "Enter" to skip to content

Stomatologia dziecięca – kiedy udać się na pierwszą wizytę?

Zęby mleczne zaczynają pojawiać się zazwyczaj między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Oczywiście występują pewne odchylenia od tej normy, jednak z reguły mleczaki wyrzynają się właśnie w tym okresie. Jest to równocześnie odpowiedni czas, aby po raz pierwszy odwiedzić gabinet stomatologiczny.

Dlaczego tak wcześnie?

Wielu rodziców uważa, że moment pojawienia się pierwszego zęba mlecznego to jeszcze za wcześnie na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ jest to jak najbardziej odpowiedni czas, aby nasza pociecha poznała, kim jest stomatolog dziecięcy. Wczesna wizyta kontrolna pozwoli bowiem ocenić, jak przebiega proces rozwoju uzębienia dziecka oraz czy nie mamy do czynienia z wczesnymi wadami zgryzu. Dentysta dziecięcy pomoże również rozwiać wszelkie wątpliwości rodziców dotyczące procesu wyrzynania się zębów oraz ich prawidłowej kolejności. Stomatologia dziecięca to również nauka o diecie dziecka, dlatego to właśnie stomatolog dziecięcy jest odpowiednią osobą, do której możemy zwrócić się o poradę w sprawie diety sprzyjającej malutkim ząbkom.

Istnieje jeszcze jeden bardzo ważny powód, dla którego warto tak wcześnie odwiedzić z dzieckiem gabinet stomatologiczny. Jest to kwestia czysto wychowawcza i adaptacyjna. Maluch, który od pierwszych miesięcy swojego życia oswajany jest ze stomatologiem, wyrabia w sobie pozytywne nawyki i przyzwyczaja się do wizyt w gabinecie, nie kojarząc ich jedynie z przykrym i bolesnym wydarzeniem. Najgorsze co może zrobić rodzic w kwestii stomatologii dziecięcej, to dopuścić, aby pierwsza wizyta miała miejsce w sytuacji silnego bólu zęba.

Jak przebiega pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym?

Wbrew obawom wielu rodziców pierwsza wizyta u dentysty dziecięcego nie musi być traumą, gdyż ocena stanu uzębienia dziecka trwa dosłownie kilka chwil. Dłuższą część stanowi rozmowa z rodzicami i ewentualne rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z wyrzynaniem się zębów i ich prawidłową pielęgnacją. Stomatolog dziecięcy sprawdzi nie tylko pojawiające się zęby, ale oceni również stan dziąseł oraz zgryz dziecka. Kolejnym ważnym krokiem jest poinstruowanie rodziców, jak prawidłowo myć zęby dziecka, kiedy to robić i jakiej pasty oraz szczoteczki używać. Przykładowo wielu rodziców nie jest w stanie ocenić prawidłowej ilości pasty, jaką nakładać powinno się na szczoteczkę. Również i takie kwestie powinien objaśnić nam dentysta dziecięcy. Kolejnym szalenie istotnym tematem, który warto poruszyć na konsultacji, jest dieta dziecka, która jest kluczowym elementem w profilaktyce próchnicy. Stomatolog dziecięcy powinien uczulić rodziców, jakie produkty ograniczać w diecie dziecka oraz jak wygląda prawidłowy proces gryzienia i połykania pokarmów.

Stomatologia dziecięca bez wątpienia jest dziedziną medycyny, o której istnieniu powinien pamiętać każdy rodzic. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym nie tylko pozwolą uniknąć nieprzyjemnych i groźnych dla całego organizmu chorób zębów, ale pomogą też wyrobić w dziecku dobre nawyki, które przydadzą się w przyszłym dorosłym życiu. Jeśli chcemy zapewnić naszemu dziecku zdrowy i piękny uśmiech w przyszłości oraz uchronić je przed wszelkiego rodzaju wadami zgryzu powinniśmy pamiętać, aby odwiedzać dentystę przynajmniej raz na pół roku. Warto też pokazać dziecku dobry przykład i zapisać się na wspólną wizytę rodzinną. W ten sposób maluch przekona się, jak ważna jest kwestia dbania o zęby w każdym wieku.